banner3088

Silivri’nin Bayram Sınavı

Yaklaşan Kurban bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl ard arda denk geldi. Ulusal basından takip ediyorum da ekranlarda gazetelerde çok ilginç ve Yurdum insanı dedirtecek bazen gülümseten bazen de yok artık dedirten görüntülerle karşılaşıyorum.

Bu yılki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nerdeyse tüm yurtta yasaklamış durumda, Ankara valisinin yaptığı açıklama ise takdire şayan nitelikte. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını sokaklarda kutlayacak olan vatandaşlara ve STK’lara ''kutlama yaparsanız kanuni işlem yaparım'' açıklaması çok büyük tepkiler alıyor ve almaya devam edecek gibide görünüyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi de başta Kadıköy olmak üzere İstanbul’un birçok yerinde bayram yasaklamalarını basından üzülerek takip ediyorum.

Silivri olarak bakalım biz nasıl bir kurban bayramı ve Cumhuriyet Bayramı yaşayacağız, bugün arife ama çarşı pazarda esnafın hayal ettiği kadar bir yoğunluk yok, kurban satış yerlerinde bile (satıcılar) herkes sitem içinde. Tahmin ediyorum ki bu bayram vatandaşın zorda olan alım gücü, nerdeyse yok gibi. Her geçen gün ''eskiden böylemiydi'' dedirtiyor insana, belki çok klasik olacak ama ben gerçekten çocukluğumdaki o eski bayramları özlüyorum, bırakın bayram sabahındaki sevinçleri arife gününden başlardı heyecanla hazırlıklar, akraba ziyaretleri, kesilen kurbanlar konu komşuya dağıtılır, durumu iyi olmayana çaktırmadan biraz daha fazla kurban eti konulurdu, artan kurban eti ile de ya mangal yapılır yada sacda kavurmalar. Bu özlemlerin neresi tuhaf bilemiyorum, çünkü bayram demek insanların kafasında tatile gitmek demek anlamına geliyor. Milletçe zor dönemlerden geçtiğimiz şu günler bir tek bana mı çok şey ifade ediyor, Cumhuriyet Bayramının ilanından beri aralıksız her yıl kutlanan Cumhuriyet bayramının iptalleri beni derinden üzüyor. Ne zamandan beri Milli değerlerimize karşı böyle sessiz kalmaya başladık, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlamak neden bu kadar sorun oluyor bazıları için.

Tek temennim tüm Yurtta barış ve huzur içinde kutlansın tüm bayramlarımız, Silivri halkı olarak nasıl bir bayram geçireceğiz acaba bunu bayramdan sonra göreceğiz.

Tüm okuyucularımızın Kurban bayramını kutlar huzur içinde sevdiklerinizle beraber olmanızı dilerim.

 

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Türker
Bülent Türker - 7 yıl Önce

dini bayramlar elbet genel olarak kutlanıyor. milli bayramlarımızı da kutlamak güzel ve manalı olurdu. bu nedenle milli bayramlarda da şeker ve balon güzel fikirdi

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211