banner3088

Silivri’nin çekirdek desenli halısı

Bu köprüye yaydığınız halının kırmızısı yok muydu?

Silivri’miz denizinden çok, huzurlu ve sakin kasabadan ziyade şantiye görünümlü sokakları, aracınızı çekicilerden korumak ve hiç bitmeyen düzenlemeleriyle kendinden söz ettirir oldu…

Bakın, bu yazıyı ben yazıyorum.

Şimdi bir şey yapıyorsunuz eyvallah, takdir edilmesi gerek öyle değil mi?

Takdir tartışmaya açık bir konudur öyle bravooo çok güzel oldu demekle olmaz.

Sorgulamadan kime göre neye göre takdir? Ben Silivri’de dikkat çekip takdirlik bir şey göremiyorum, ‘kusura da bakabilirsiniz’ yapılan her şey vatandaşa hizmettir yani sıradan şeyler, ayrıca yapılması için seçilmişsinizdir zaten bu göreve, ekstra sarf edilen bir efor değildir.

Entelektüel ve sıklıkla Avrupa’ya çıkan bir Belediye başkanımız olduğundandır beklentilerimizin yüksek olması gayet normal. Yapılanlar, belediye başkanının kişisel malı ile yapılmıyor zaten. Ayrıca keyif bağışlamıyor. Zaten yapmakla yükümlü olduğu işleri yapıyor.

 Bakın, bu yazıyı ben yazıyorum.

Neyse, sahilde boğluca deresinin köprüsüne turkuaz renkte bir halı serilmiş olduğunu gördüm. Gidip bir halıdan geçesim geldi. Gittim şöyle bir gözlemledim sağa sola baktım, oradan geçen insanlara herkes(görünürde) halinden memnun.

Şimdi şöyle kısaca bir düşündüm: Neden Turkuaz rengi diye. Renklerin dili ve insanların üzerinde etkileri vardır, bilirsiniz. Zira bende oldukça ilgiliyimdir bu konuya. Her rengin duygusal ve zihinsel özellikleri vardır. Önemli firmalar da reklam ve logo renkleri vs.buna göre seçerler. Diyeceğim o ki, Turkuaz rengi de; açık fikirli yardımsever ve gururlu kişilerin rengi olup, en üst düzeydeki bir değişimin ve dönüşümün sembolü olarak bilinir. İnsanlar istikrar sağlayan, dikkat ve konsantrasyonu toplamaya yarayan özelliği sayesinde kişiler kendilerini çevreye kolayca ifade edebilirler.” Dikkatlerin size yönelmesini sağlar. “Bu renk ayrıca geçmişten ders çıkarabilen ve gündelik, sıradan olaylara yeni bir bakışla bakabilen insanlar tarafından kolayca benimsenir.

Yapanların emeğine sağlık…

Bakın, bu yazıyı ben yazıyorum.

Halının üsttü çekirdek kabuklarıyla desenlenmesi ayrı bir hava katmış turkuaz renge…

Sevgili Silivrililer,  köprüye geldik, halının üstünde durduk, alttan geçen gondolları izliyoruz, Venedik tadında, etraf güzel ve ben o çekirdek çitleme sanatıyla uğraşan insanlara hayranlığımı sunuyorum, cidden sanatsal bir çalışma olmuş. Evdeki halılarınıza da uygulamanız dileklerimle…

Bakın bu yazıyı ben yazıyorum.

Kim yaparsa yapsın arkadaş bu beni ilgilendirmez. Bu görevleriniz zaten, ama göze sokmak ne oluyor? Güzel bir şey yapılıyor, illaki görseli bozacak bir şey olacak. Neden?

Dediniz mi artık, “Anladık sen yazıyorsun anladık” diye?

 Dediniz mi?

İşte o köprünün üzerinden her geçişte bunu dedim ben:”Çıkarken İstanbul Büyükşehir, inerken İstanbul Büyükşehir anladık siz yapmışsınız, anladık ”diye.

Sevgili siyasetçiler, yaptığınız hizmet güzelliğini görsel kirlilikle bozunca güzelliğin bir anlamı kalmıyor, tıpkı yapanlarında önemi kalmadığı gibi.

Hangi rengi severseniz sevin, hangi rengi tercih ederseniz edin, nereyi düzeltirseniz düzeltin, ama bir kimseye edilecek iyiliğin en mükemmeli o kimseye minnet altında bırakmayan iyiliktir! Bunu bilir bunu söylerim.

Sizlerde sağ olun her yaptığınızı anlamayan birilerine anlatır gibi anlatmaktan yorulmadınız!

Son olarak da: Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metodlarınızı koşullara göre değişiklikler yaparak sürdürebilirsiniz sevgili siyasetçiler…

Sevgiyle kalın…

Chenay Kobak

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211