banner3088

Sosyal Çatışmalarımız...

İnsan yaşamı boyunca bir çok farklı insanla iletişim kuran sosyal bir varlıktır
Sosyal çatışmalarımızın altında, diyalog kurmada yaşadığımız promlemlerimizin temel sebeplerinden biride bir birimizi anlamada ki ön yargılarımızdır.  Kendi içimizde bile kendimizle çoğu zaman çatışabilirken, duygu-düşünce-yaklaşım ve davranışları farklı olan insanlarla da çatışmamız kaçınılmazdır.
Kişilerarası çatışmaların başlangıç nedenleri farklı biliş, algı, duygu, iletişim becerileri gibi kişisel faktörlerden, kültürel faktörlerden, rol farklılıklarından, sosyal fiziksel çevreden ve ya iletişim sürecinden kaynaklana bilir.
Atışmacı yaklaşım açısından diğer bir yaklaşım; öğrenim seviyesi arttıkça olumlu fikirlerde aynı oranda artmaktadır. Kentte yaşanan süre arttıkça paylaşım oranıda artmakatadır. Kent değerler sisteminin toplum tarafından benimsenmesi çalışma ilişkilerine yansıyarak farklılıkların çatışmaya dönüşmesi ni önleyebilir.
Zaman zaman kendimizi ifade ederken zorlandığımız anlar olur. Samimi olarak anlatmak istediklerimizden ziyade karşımızdakinin ne anladığı, nekadar anladığı önemlidir. Yaşadığımız ortamın ve ilişki içinde olduğumuz kişilerin bazı özellikleri ve davranışları ile özdeşim ( idendifikasyon) içinde olup, bu davranışları kendi egomuza aktarırız. Doğru zamanda doğru kişi ile özdeşim, mevcut ulvi değerlerimize değer katar. Bazen de yanlış zaman da yanlış kişilerle iletişimimiz umulmaz ve onarılmaz derin izler bırakır.
“Çarh ile söyleşemem âyînesi sâf değil” Nef’i
Hasbi DEMİRTAŞ
06.11.2011


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211