Televizyon İzlerken Çocukları Kaybediyoruz

Bir fiziksel bağımlılık olmamakla birlikte Öforik etkisi yaratmaya devam eden televizyon  izlenmesi, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil… Ve biliyor muyuz ki kötü beslenme, psikolojik sorunlar televizyon bağımlılığını tetikleyen unsurlardır.
Bir şey soracağım izninizle: Akşamları hangi kanalda düzgün bir yayın var? Emek demiyorum dikkatinizi çekerim, ona saygı sonsuz…
 Televizyondaki kültür, sanat, edebiyat programları sayısı abuk sabuk dizilerin onda biri kadar bile olmayan programlar…
Eğitici öğretici programların yapılmamasının bir sebebi var mıdır sizce? Varsa da nedir?
Dizilerdeki karakterlerin rollerinin ana unsurları hep entrika, hırs, aldatma, kolay kazanmak, cazibeli bir hayat vs. En büyük reytingleri alarak, en çok paraların döndüğü sektör… Duygu sömürüsü… Bunları izleyen ergen çocuklarımızın bilinçaltını hiç ciddiye alıyor muyuz? Gerçekten onların o dizileri ‘sadece’ izlediğini mi düşünüyoruz?
Bunu bir de öğretmenlerine bir sorun! Sorun lütfen! Ama benim çocuğum yapmaz düşüncesiyle gitmeyin. Bir de o emektarlardan dinleyin… Öyle sadece öğle tatilinde gidip çocuğuma yemeğini yedirdim demekle olmuyor. O bizim görevimiz zaten. O arkadaş kurbanı, bu arkadaş kurbanı oldu demek değil, ‘Bu çocuklar nasıl bu hale geldi?’ diye önce kendimize sormalıyız. Biz anneler bilinçlenmediğimiz sürece çocuklarımıza asla maneviyatı, merhamet ve vicdanla, emekle kazanmayı, adaletli harcamayı öğretemeyeceğiz. Şikâyetçiyiz, artık büyüklere saygı yok, sevgi yok, dinlemek yok vs. Çocuklara kızıyoruz, yok küfür ediyor, yok küçük yaşta sigara alkol vs. Bunun sorumlusu çocuk mu? Soruyorum… Kesinlikle değil!
Çocuk temiz bir tarladır, ona ne ekilirse o biçilir. Önce biz büyükler kendimize bakacağız. Yaşantımıza, konuşmamıza, hal ve hareketlerimize… Biz ekranlara yapışıp çocuklarımızla ilgilenmezsek sadece sevgiyi, saygıyı değil onları da kaybedeceğiz…
Okullardaki eğitim sistemini ne kadar biliyoruz? Eve ödev neden geliyor? Hiç düşünüp bunu dile getirdik mi? Gelmemeli çünkü öğrenmenin yeri okuldur. Bir öğretmenin bir günde kaç saat programı var, verimliliği ne kadar olur, ya bunlar?
Başka ülkedeki okulları eğitim şartlarını biliyor muyuz? Mesela Finlandiya eğitim modeli... Biz kader mahkûmuyuz zaten ne gerek var araştırıp baş ağrıtmaya! Finlandiya’ya gitmeyeceğimize göre, devletin vardır elbet bir bildiği değil mi? Değil işte! Sınav zamanı geldiğinde o çocukların iklim büklüm olmalarını görmüyor musunuz? İçim parçalanıyor, çok yazık… Aile onunla gurur duyacak, devlete millete hayırlı olacak diye yarış atı gibi masumlar. Ezbere dayalı bir eğitim sisteminin olduğu bir ülkede öğretilmeden neyin sonucunu görmek istiyoruz? Bana göre çocuklarımıza kaliteli bir eğitim verilmiyor zaten.
Bir de buna işte bu boş ama örnek(!) olan diziler devreye giriyor. Sonuç?
Biz anneler kendimize gelmeliyiz artık, önce biz birer eğitimci olmalıyız, eğitim evde başlar. Hangimiz akşam yemeğinden sonra kitap alır okuruz? Yemek bitsin de ekranın karşısına geçelim diye sabırsızlanıyoruz. Bakalım dizideki kaldığımız yer nasıl devam edecek…
Zaman kaybından başka bir şey değil bu. Oysa her akşam çocuklarımızla oturup Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eseri Nutuk’u okusak... Bir şairi, başka akşam bir edebiyatçıyı, diğer akşam bir felsefeciyi, sanatçıyı, filozofu, ilk sporcu kadını, ressamı, dinin nasıl var olduğunu, bir türkünün nasıl ve hangi duyguyla çıktığını öğrenerek öğretebilseydik. Şimdi karşımızda iklim büklüm duran, kitabı kapatınca hiçbir şey hatırlamayan, kendi tarihini bile düşünerek cevap veren çocuklarımız olmazdı olamazdı. Boş boş konuşuyorlar diyoruz, tabi ki öyle olacak! Bilmez miyiz ki boş başak yüksekte olup savrulur, dolgun başak ağırdır ve eğik olur!
Öğretilmiş çaresizlik yerine sorgulayan beyinler olmalı! Bunu da biz anneler yapacağız. Lütfen çocuklarımızı doğurduğumuz o güne geri dönelim ve o gün gibi yine sarılıp öğretelim… LÜTFEN!
Anneler kapatın o boş televizyonları, alın çocuklarınızı karşınıza ve öğrenerek öğretin, eğitim evde başlar!
Sevgiyle kalın…
 
YORUM EKLE

banner3196

banner3883

banner3552

banner3197

banner3841