banner3088

Başbakan Yıldırım: “Genç Tarım İşçisi Projesi’ni başlattık”

Başbakan Binali Yıldırım, “65. Hükümet’in İlk 100 Günü” isimli değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım’ın bilgi verdiği tarım projeleri ise tarımsal üretimde çiftçinin yüzünü güldürecek.

Başbakan Yıldırım: “Genç Tarım İşçisi Projesi’ni başlattık”
Başbakan Binali Yıldırım, toplantı sonrasında yaptığı ve “15 bin gencin her birine 30 bin lira karşılıksız para veriyoruz.” müjdesini verdiği konuşmasında tarımsal anlamdaki yenilikleri ve projeleri şu şekilde özetledi:
“Tarımsal kooperatiflerin borçlarını 5 yıla yaydık. Bin 640 milyon para ödeyeceklerdi. Dedik ki millete zora sokacak halimiz yok. Dedik ki 5 yıl boyunca ödeyin. Ayrıca yeni aldığımız karar çiftçilerimizin Ziraat Bankasına, Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarını da tamamen 1 yıl süreyle erteliyoruz. Gübre de ve mazotta KDV kalkmıştı. Buna ilave olarak gübrede de yüzde 17 indirim sağlandı. 50 kiloluk torba 99 lira yerine 67 liraya inmiş oldu. Çiftçilerimize besicilerimize buradan müjdeyi veriyorum. Tarımda havza bazlı desteklemeye geçiyoruz. Yani herkes her yerde her şeyi ekip biçmeyecek. Dolayısıyla birisi patates ekiyor, diğeri de ekiyor. Patates fiyatı çöküyor. Bunun yerine mevsim coğrafi şartlar bölgelere göre hangi ürünlerin hangi havzalarda yetişeceğine bakanlık karar verecek. Böylece üretilen üründe para edecek. Kendi içinde rekabete girmeyecekler. Burada Türkiye kazanacak. Türkiye kalkınmayı tarımla sağlayacak. Tarım bizim için hükümetimiz için bundan böyle stratejik bir alan olarak ele alınacak. Bu konudaki katma değerimiz ekonomimize olan katkısını daha da arttıracağız. Genç tarım işçisi projesini başlattık. Her bir gencimize 15 bin gencin her birine 30 bin lira karşılıksız para veriyoruz. Git tarımla uğraş, yeter ki oradaki toprakları işleyelim. Damızlık ağırlıklı destekleme projesine geçiş yapıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren çalışmalar bitmiş olacak ve desteklemeleri parça pinçik vermeyeceğiz. Yılda iki sefer ekim ve hasat dönemlerinde vermek suretiyle vatandaşımızın beklentisinde karşılamış olacağız. Arazilerin toplulaştırılmasıyla sulamasını projelerini birlikte yürüteceğiz.”
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Havza bazlı üretimle 941 havza belirlendi. Çalışmaları tamamladık. Buradan elde edeceğimiz tarımsal hasıla 11 milyar liradır” dedi.
 
YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196