banner3088

Varoşlu Olmak


Varoş ne demek? Önce ona bir bakalım. Varoş şehrin kenar semtlerine, alt yapısı eksik, köyden şehre inekleriyle, tavuklarıyla göç edip yerleştiği insanların yaşadığı yerdir. Şehrin merkezinde yaşayanlardan bazıları, kendilerini şehir merkezinde yaşadıkları için üstün sayarlar. Varoşlarda yaşayan insanlara tepeden bakarlar. Yani o insanları küçümserler. Kimse durduk yerde doğup büyüdükleri yerlerden kopup büyük şehirlere yerleşmek istemezler ama yaşam koşulları onları elektriği, suyu, yolu olmayan kenar semtlere yerleşmek zorunda bırakır. Kenar semtlerin insanlarını küçümseyenlerden biri Hollanda’da yaşamakta olan ve Türkiye’ye kendisine eş değil, koca arayan çakma sarışın bir bayan. Çakma sarışın bana varoşlardan kimse gelmesin diyerek varoşlarda yaşamakta olanları küçümsüyor ve kötülüyor.

Bu çakma sarışın bayan nasıl bir koca aradığını açıklarken dudaklarım uçukladı desem yalan olmaz. Çakma sarışın kocasından boşanmış ama halen aynı evde yaşamaktaymışlar. Evleneceği kişi bu beraberliği kabul etmek zorundaymış. Gerekçesi ise ev kirasını yarıya düşürmek içinmiş. Aklımca bu kadına hiçbir Türk erkeği talip olmaz. Zira bizim kültürümüzde böyle bir yaşam tarzı yoktur diyordum. Meğer yanılmışım. Çakma sarışınla evlenme umuduyla gelen gelene. Üstelik eski kocasıyla aynı evde yaşaması benim için sorun olmaz diyorlar. Çakma sarışının bir şartı daha var. Evleneceğim kişide bende ne varsa onda da aynen olacak. Ben ne kadar kazanıyorsam o da o kadar kazanıyor olması gerekir diyor. Doğal olarak da gelen taliplerin hiç biri hanım efendinin kriterlerine uymuyor. Evlenmek için aday bekleyen hanımlardan biri çakma sarışını eleştiriyor. Ne demek eski eşinizle aynı evde yaşamak? Olur, mu öyle şey? Boşandığınız eşinizin iktidarsız olduğunu ima ediyorsunuz. Ayıptır, böyle konuşmayın diyor. Çakma sarışın ben onun iktidarsız olduğunu söylemiyorum. Biz onunla tifti, tifti olduk diyorum. Bu kelimenin anlamını bilen yok. Anlamını çakma sarışın açıklıyor. Bu Latince bir deyimdir. Anlamı ise eski eşim ile aramızda hiçbir birlikteliğimin olmadığını anlatıyor.

Avrupa ülkelerinde çakma sarışının sahip olmak istediği yaşam tarzının olduğunu biliyorum. Datça’ya yerleşmiş olan makine mühendisi bir arkadaşım vardı. Eşinden ayrılmış ama bir türlü boşanamıyordu. O da yabancı dil bildiği için kendisine Alman bir sevgili buluyor. Kadının evliliği sürmekte olduğu gibi o evlilikten bir de on üç yaşlarında bir oğlu var. O bayanla bir gün iskelede karşılaştım. Beni bira içmeye davet etti. Davetini kabul ettim ama bira içmedim. Az da olsa dilimizi konuşabiliyor. Sohbetimiz arasında eşinizden boşandınız mı diye sordum? Hayır dedi, boşanmadım. Yanınızda oğlunuz var. Almanya’ya döndüğünüzde buradaki ilişkinizi babasına söylemez mi? Söylemesinin hiçbir önemi yok. Zira eşimin de bir sevgilisi var. İzine çıkarken ikimiz de sevgililerimizin yanına gitmek üzere vedalaştık dedi. Söyledikleri beni çok şaşırmıştı ama sonradan onlar için böyle şeylerin olağan olduğunu öğrendim. Bunun adı da seks özgürlüğüymüş. Bu konuda o kadar rahatlar ki şaşırmamak elde değil. Nitekim bana sevgilim Marmaris’e gitti. İki üç gün sonra dönecek. Eğer arzu edersen bu iki üç günü birlikte değerlendiririz dedi. Kendisine ben arkadaş sevgilisine veya eşine yan gözle bakmam. Bu nedenle düşündüğün şeyi aklından çıkar dedim. Önerisini kabul etmediğim için de hiç darılmadı. Arkadaşlığımız Türkiye’ye her gelişinde devam etti.

Bizim toplumumuz gibi bir toplumda bir kadın bir erkeğe beraber olmayı ima ettiğinde bile reddedildiğinde kıyamet kopar. Kendisini reddeden erkek hakkında demediğini bırakmaz. Nitekim orta yaşlı bir bayan bana şöyle demişti. Reddedilen bir kadın ne yapar eder, reddedilmesinin intikamını mutlaka alır.

O programda çakma sarışının aradıkları Türk örf ve geleneklerine sığmaz. Üstelik varoş diye kötülediği kenar semtlerden hiç çıkmaz. Türk erkeğinin öyle bir kadınla evlenmek istemesi ne kültürümüze, ne göreneklerimize uymaz. Üstelik bu gibi isteklerde bulunmak Türk erkeğine ve Türk kadınına hakarettir. Küfür anlamında kullanılan bir kelime yüzünden kanal kapatan RÜTÜk’ ün bu evlilik programlarındaki rezaletlere karşı çıkmamasını bir türlü anlayamıyorum.

Özcan Nevres

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3552

banner3197