banner3088

Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründüğün Gibi Ol

Kişinin dışarıya yansıttığı tavırla içinde sakladığının farklı olması yapmacık tavır olup, inandığı gibi hareket etmemektir.  Bu tavır ikiyüzlülüktür, bir davranış bozukluğudur. Bir insanın böyle bir samimiyetsizlik içerisine girip, içinde ve dışında iki ayrı karakter yaşatabilmesi, aslında onu son derece zor bir duruma sokar ve ona sıkıtı verir. Hayatının büyük bir bölümü rol yapmakla geçer.

Riyakar insanlar sağlam bir karaktere sahip olmadıkları için zaaflarına karşı koyamazlar. Çıkarları söz konusu olduğu zaman prensiplerinden ödün vermelerinde hiçbir engel yoktur.

Riyakarlığın altında yatan önemli sebeplerden birisi de menfaat elde etmektir. Bu özelliğe sahip kişiler her ortamda maksimum fayda sağlamak için olduklarından çok farklı görünürler.

Riyakar insanların ikiyüzlü davranışları kimi zaman fark edilmez, kimi zamanda fark edilmesine rağmen tahammül edilir. Ancak insan gaflete düşüp bu tavrını uzun süre devam ettirmiş olsa bile bu kötü tavırdan samimi bir iyi niyetle vazgeçebilir.

Unutulmamalıdır ki dünya hayatında elde edilen menfaatler, ahret hayatındakilerle kıyaslanmayacak kadar değersiz ve önemsizdir.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL. (Mevlana)

Hasbi DEMİRTAŞ

07.01.2012

 

 
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211