banner3088

Yapmışsınız ama olmamış !

Bugün günlerden 1 Mart yıllardan 2019 günlerden Cuma

“Işıklar Marteniçka buluşmasına katıldı,1 Mart’ta baharın gelişini temsilen yapılan Marteniçka etkinliğine katıldı” başlığıyla bir basın bülteni geldi.

Altını çizerek yazıyorum Bulgaristan göçmenleri, zira hala birçok kişi tarafından hala algılanamayan bu durum Bulgar Göçmenleri diye yazılmakta. Bakın hala diyorum ve yıl 2019!

Işıklar da zarif, naif eşi ile birlikte bu ritüele katılmışlar, çok ince ve hoş bir davranış.

Basın bülteninde etkinlik diye yazmışlar. Etkinlik, genel anlamda bulunduğu amaca ulaşma derecesi demektir. Diğer bir deyişle amaca ulaşmada yeterli olup olmadığını gösteren bir ölçüttür.

Peki, Bulgaristan göçmenleri derneğinin bile haberi olmadan Işıklar’ın katıldığı bu etkinlik amacına ulaşmada ne kadar yeterli oldu?

Bu yapılan Marteniçka etkinliği  (onlara göre etkinlik) katılanlar Kagid’ler yani kadın girişimciler, yer de işletmecisi Bulgaristan göçmeni olan bir hanımefendinin güzellik merkezinde! (?)

Buram buram reklam pardon etkinlik kokuyor...

Tamam. Peki, Bulgaristan göçmenleri derneği nerde?

Benim dernek anlayışım, insanların bir araya gelerek, toplumun ihtiyaç ve faydasına, iyi hizmetler verebilmek için, hizmet yarışının yapıldığı bir alandır.

Bakın, eğer bir yöresel etkinlik yapılacaksa önce sizler yapmalı, bunu düzenleyenler, derneğe biraz haksızlık yapmış olmuyorlar mı bu durumda?

Bu neye benzemiş biliyor musunuz? Çoruma gidip “çek bana bir acılı adana” demeye!

Ben bu etkinliği anlayamadım doğrusu, hele ki Kadın girişimcileri, ne alaka?

Aralarından bir iki kişi hariç, kaç kişi biliyordur bu ritüelin kaynağını acaba? Bilmemeleri çok fazla normal, ayrıca bilmek zorunda da değiller, lakin bunu verdiğim örnekle tekrar hatırlatıyorum!

Her derneğin çalışma ve faaliyet alanlarını belirleyen, çalışma ve faaliyet şeklini ve kadrolarının nasıl ve ne şekilde çalışması gerektiğini belirleyen kendine ait bir tüzüğü yok mudur arkadaşlar. Bu nasıl bir çalışma anlayışıdır? Dernek ancak Bulgaristan’dan Bulgar şarkıcıları getirerek şenliklerde Bulgarca müzik eşliğinde horolar oynamaya yaramak için mi var?

Diyeceğim o ki olmamış Sayın Işıklar. Sizin de önce “Kim, neden, nerde’ yi” sorgulayıp öyle katılmanız gerekiyordu…

Silivri Bulgaristan göçmenleri derneğinde 400 küsur üyesi var. Göçmen sayısı 15.000 küsur olan ve onlara ait bu geleneğin bu şekilde yapılmasını sorgulamanız gerekiyordu!

Silivri’de zannediyorum 52 adet dernek var onlardan biri de Bulgaristan göçmenleri derneğidir.

Buradan derneğe de iki sözüm olacak;

Bu etkinlik yapılırken, organize edilirken siz neredeydiniz? Sizin kaç yıldır bu pasifliğinizi de ben hiç anlayamıyorum doğrusu…

Bugün 1 Mart. Neden sahilde kardelen ve marteniçka dolu olan sepetlerde yöresel kıyafetlerle, vatandaşlara marteniçka bağlayıp güzel dileklerde bulunmadınız?

NOT: Ben Bulgaristan göçmen derneği adını asla kabul etmiyorum zira Türklük Bulgaristan ile başlamadı oralarda! Bu bana sanki Türkler Bulgaristan ile var olmuş gibi görmeye geliyor… Coğrafya algısı Bulgarlaşmıştır bir defa. Bulgarlaşan coğrafya algısı içerisinde Türk olsanız bile, Bulgaristan kelimesi artık yerleşmiştir dernek literatürlerine. Ve sözde Türkleri temsil ediyorsunuz. Eğer dernek yöneticiyseniz bunları anlatacaksınız, bunları dile getirip siz Bulgar mısının sorusunu yeni nesile yöneltilmesini engellemiş olacaksınız!

Yani, Türkoğlu Türk olduklarını. Vatanları Türkiye, Bayrağı Şanlı Ay Yıldız, Kitabı Kuran’ı Kerim Olduğunu anlatacaksınız! Can verdiklerini ama Türklüklerinden asla ödün vermediklerini anlatacaksınız! Boş işlerle uğraşmayacaksınız zira reklamı bol fakat icraatı kısır olan yöneticilerin topluma faydası yoktur!

Kendisini ve köklerini, ait gördüğü kök coğrafyasına Bulgaristan diye hitap edilmesinin bir hakaret olduğunu anlatacaksınız.

Tiyatral oyunlarla, seminerlerle, slayt çalışmalarla anlatacaksınız. Amma velakin sizlerde oradaki o eziyeti yaşayanlardan önce ders alacaksınız, ondan sonra anlatacaksınız!

Belirli yerlere gidip önemli isimlerle resim çekilmek kadar kolay bir iş değil yani.

Sevgiyle kalın…Baharın müjdesi 1 Mart kutlu olsun bolluk bereket huzur dolu şehitsiz bir yıl olsun dostlar...

YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196