banner3088

Yaşadığımız Anlar-4

MEHMET AĞAR ,GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR.
 
5 YIL CEZA ALMASI(Dosya YARGITAY DA) ,SUSURLUK OLAYLARININ GÜNDEME GELMESİ ,EN SON   DÜN; ÖZAL’IN ÖLÜM OLAYINDA İFADE VERMESİ NEDENİYLE   ,AĞAR’IN ESKİ ARKADAŞI , MİT ELAMANI   TARIK ÜMİT OLAYINA BİR IŞIK TUTMAYI   DÜŞÜNDÜM..
 
Dün gibi hatırlıyorum.26 Temmuz 2006 .Öğle üzeri idi.
Telsizden anons geçiyordu..Silivri Selimpaşa Araptepe mevkiinde BİRTAŞ firmasına ait arazi de kepçe ile inşaat temelleri kazılıken ,derinliği 3 mt olan çukurda bir iskelet bulunmuşdu.
 
Olay yerine gittiğimde ;eski MİT elamanı  Tarık Ümit’in    kaybolması   ile çukurda ki  iskeletin arasında irtibat kurmaya çalıştım. ;
Temel kazısında bulunan cesedin 30 mt ötesin de   34 ZU 478 kırmızı renkte ki ,chevrolet marka(Plaka sahte idi) Tarık Ümit’e   ait otonun bulunmasını hatırladım
.Tarih 6 mart 1995. Tarık Ümit’in sahte plakalı olan otosu aynı noktada terkedilmiş olarak bulunmuşdu.
Selimpaşa da cesed bulununca ilk iş olarak
Jandarma   ve polis müşterek çalışma yaparak  MİT elamanı  Tarık Ümit in dosyasını tozlu raflardan çıkartarak   tekrar inçelemeye aldı.
 
Tarık Ümit 1947 de Düzce de doğdu.Uyusturucu baronu Ferda Seven aracılığıyla ,yer altı dünyasında isim yaptı.
Askerlik hizmetinden sonra 1975 de Almanyaya gitti.Orada bir suçdan 2 yıl cezaevinde yattı.
1978 yılından itibaren MİT’e bilgi aktarmaya başladı.
1984 de meşhur BABALAR OPERASYONDA Tarık Ümit in meşhur olmasına yetti.
Kaçakcılık daire Baş. Atilla Aytek ve Mehmet Eymür’e verdiği bilgiler operasyonda kullanıldı.Dündar Kılıç aleyhine şahitlik yaptı.
1986 da MİT raporu hazırlanmasında aktif rol üstlendi.DEV-SOL,1990 da Hiram ABBAS ı öldürmesi üzerine ,DEV-SOL un   ortadan kaldırılmasında büyük rölü oldu.1991 yılında DEV-SOL un silahlı eyleminde yaralanarak kurtuldu.
Tarık Ümit’in Mehmet Ağar ile dostluğu,Dündar Kılıç in eski ortağı Korkut Eken sayesinde oldu.
Tarık Ümit MİT’e yolladığı raporlar neticesinde,eroin imalatında kullanılan tonlarca ASİT ANHİDRİT    ele geçirildi.Emniyet Gn.Md.lüğünün adeta göz bebeği oldu.
 
 
Özel Harekatcı Ziya Bandırmalıoğlu   ve Ayhan Akça 2 Mart 1995 günü saat 16.00 da  Erenköy Divan pastanesinde çay içen Tarık Ümit i aldılar ,.bir otoya bindirdiler..Ondan sonrası sır….Hiçbirşey açıklanamıyor.
 
6 mart 1995 günü Tarık Ümit in devamlı kullandığı sahte plakalı kırmızı chevrolet ,   iskelete 30 mt mesafede terk edilmiş olarak Selimpaşa-Araptepe de   bulundu.Tabii ki arabadan 30 mt uzaklıkda,3 mt derinliğe bir ölünün 4 gün önce gömüldüğü kimsenin aklına gelmiyordu.
İskeletin ayak uçunda plastik el çakmağı ve sadece 2 adet çeket düğmesinden başka hiçbirşeye rastlanılmadı.
 
Kimliği belirsiz iskelet ortaya çıkınca :Olaya MİT el koydu. Tarık Ümit in fotoğraflarından faydalanıp ,bilgisayar destekli mumyalama sistemi ile canlandırma yapıldığını, kemik dokusu ile ailesinin kemik dokularının DNA testi yapıldığını o gün Silivri de görevli dostlarım anlatmışdı.
Başta Mit sonra jandarma ve polis ,bu konuda   hiç konuşmadı. Daha doğrusu konuşma yasağı getirildi.
Mehmet Eymür ,DGM de verdiği ifadelerde Tarık Ümit adı sıkca geçti.
Tarık Ümit’in eski özel hareketciler tarafından kaçırıldığı ve sonra da öldürüldüğü iddia  ediliyor.Zira mahkeme sefahatinde Tarığın çoçukları Hande Birinci ve Kaya Ümit   kaçırılma olayını gündeme getirdi.Bazı iddialarda bulundular.
İlk soruşturmayı yürüten Jandarma Astsb  Ahmet Altındaş SUSURLUK KOMİSYONUNA verdiği ifadede:
 
Orta Asyada temin edilen 4.5 milyon dolarlık uyusturucu parası Kıbrıs da FİRST  MERCHART BANKa aklanması için yatırılmışdı.Anlaşmazlık çıktı ve Tarık Ümit yok edildi. İş bu kadar basit idi.
 
Tarık Ümit olayının son durumu devlet tarafından açıklanmalı.Kamu oyuna bilgi verilmeli diyorum.Zira,inancım odur ki,Selimpaşa Araptepe mevkiinde ki ceset TARIK ÜMİT’e ait .DNA testleri de aynı sonuçu çıkardı.Ne var ki o günden bu yana hiçbir resmi açıklama yok
 
Özcan BÜYÜKOĞLU 
ozcanbuyukoglu@yahoo.com.tr
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3550

banner3212