banner3088

Yaşadığımız Anlar 5

SİLİVRİ ADLİYESİN DE ÇIKAN YANGINDA ; ASLİYE HUKUK HAKİMİ ,İTFAİYENİN SU SIKMASINA MANİ OLMUŞDU.
 
Anlatacağım olay biraz eskidir.Ancak bir ders çıkarılması yönünden gündeme getirdim.Olay,adliyenin ,kaymakamlık binasında iken gerçekleşti.
 
Mesai henüz bitmemişdi.Silivri savcılık kalemi ile Silivri  asliye hukuk mahkemesi kaleminin bulunduğu bölümden yoğun dumanlar aniden yükseldi.
Bir süre sonra da zemin bölümünde alevler.
Anında itfaiye haberdar edildi.
 
İtfaiye komuta; ihbarda Adliye ve kaymakamlık yanıyor sözünü duyunca tam 4 araçı anında yola çıkardı.
 
Yangın,büyürse ve mahkeme dosyaları yanarsa yeniden dosyaları ihya etmek imkansız bir durumdu.Yüzlerce davalı-davacı mağdur olacakdı.
Asliye Hukuk yazı işleri müdürü Safiye hanım   ve görevli Recep   başlarında o tarihte duruşma hakimi Cemil Kuru ellerinde çabut parçalarıla,alevlerin büyümesine engel olmaya çalışırken,itfaiye gelmiş,hortumları uzatmış   ve su sıkmaya hazırlanıyordu.
 
Hakim Cemil Kuru itfaiyecilere aynen şunları söyledi:
 
-“Su sıkarak yangını söndürmeye kalkarsanız mevçut dosyalar   hiçbir işe yaramaz.Ha alevler içinde kül olmuş,ha sular içinde okunmaz hale gelmiş dosyalar.bir işe yaramaz.
Kesinlikle su kullanmıyacaksınız. Köpük varsa mesele yok. En iyi çare yangın tüplerini kullanmak. En az zarar ancak bu şekilde olur…”
 
İtfaiyeciler ,hakimin   sözlerini emir kabul etti.Dedikleri doğru idi. Su kullanılmadı. 10 dakika içinde yangın tüplerinin tamamı kullanılarak KÖPÜKLE  olay bitirildi.
O anda hakim olmasaydı,itfaiye su sıkarak yangını söndürecek ve Silivri adliyesinde ki binlerce dosya işe yaramaz hale gelecekdi
 
 
 
Özcan BÜYÜKOĞLU        ozcanbuyukoglu@yahoo.com.tr
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3550

banner3197