banner3088

Yaşadığımız Anlar-6

 
ÜSKÜDAR,YENİ MAHALLEDE,56 YIL ÖNCE CAN –MAL VE NAMUSLARINDAN ; SORUMLU - GÖREVLİ OLDUĞUM   RUM DOSTLARI ARADIM..
 
Yaklaşık 600 üyesi bulunan İSTANBUL’LU RUMLAR ve GÖÇ EDENLER DERNEĞİ kurucusu Tanaş Kiryako nun doğma büyüme Kuzguncuk lu olduğunu öğrenince ,tanışmak ve eski günleri yaşamak için Pazar sabahı soluğu Üsküdar da aldım.
-----------------------------------------------------------------------
Selanik de ki Atatürk’ün evi bombalandığı iddiasıyla,6-7 Eylül 1955 , saat 19.30 da,İstanbul da ki ; gayri Müslimlerin malları,evleri ,dükkanları yağma edilmeye başlamışdı.
 
1955 Haziran ayında Haydarpaşa lisesinden mezun oldukdan sonra,üniversitelere giriş imtihansız olmasına rağmen,ilerde hakkımı kaybederim düşüncesiyle YEDEK SUBAY oldum.O tarihte lise mezunları YD.SB oluyordu.
Ankara Mamak   Muhabere okulunda yapılan testler sonuçu 41 dönem Yd.Sb olarak İstanbul Tuzla da ki Uçaksavar Yd.Sb okulunda eğitim gördüm.Uçaksavar Muhabere bölümünden dereceye girerek ,başarılı şekilde mezuniyet sonrası kura çekmeden istediğim yer soruldu.
Haydarpaşa Lisesi yanı başında Selimiye kışlası vardı.Bu askeri birlik içinde de 15 nci Uçaksavar Taburu bulunuyordu. Buraya tayinimi istedim. Anında kabul edildi.Evimde Kadıköy de bulunuyordu.
Selimiye de yaşıtım erlere( 20 yaşındaydım),Radar-Işıldak-Hafif ve Ağır Uçaksavar topları ile o tarihte en modern telsiz olan SCR 188 leri öğretip,eğitmeye başladım
6-7 eylül 1955 olarak tarihe geçen olaylar ,İstanbul da yayınlanan EXPRES    gazetesinde ATATÜRK’ün SELANİK deki evine YUNANLILAR BOMBA attı MANŞETİLE başladı.Gazete öğleden sonra yayınlanır ve sadece İstanbul da seyyar kişilerce satılırdı.
Birinci ordu kumandanlığıda Selimiye kışlasınday dı.
Harbiye  de görevli askeri telsiz merkezi , 1 nci Ordu Komutanı Orgeneral Nurettin Aknoz’un ilk talimatı olan KIRMIZI ALARM emrini saat 16.30 da telsiz ile yolladı..Vatandaşlar toplanıp   yürüyüş yapmaya başlamışdı.Asker eğitimlerini yarıda kesti .Silah kuşandı ve erlere hakiki mermi dağıtılıp ,beklemeye geçildi.
İlk bilgiler İstiklal caddesinde ve Eminönün de ,hal binası yanında bulunan   toptancı gıda dükkanlarından   gayrimüslümlere ait dükkan-mağazaların tahrip edildiği,eşyaların yağmalanması olarak geldi.
O tarih de hem Vali ,hem Belediye Başkanlığını yürüten Ord.Prof Fahrettin Kerim Gökay ,Menderes Hükümetiyle görüşüp hava karardığı saatler de ÖRFİ İDARE İLAN EDİLDİ.
Dükkanları yakıp-yıkanlar polis ve asker tarafından yakalanıyor,sorgusuz sualsiz Selimiye kışlasına getiriliyordu.Kışla bir nevi hapishane oldu.4 büyük blokla çevrili Selimiye kışlasının çevresine mevziler kazıldı.Makineli tüfekler yerleştirildi. Olur ya,halk ,göz altına alınan yağmacıları kurtarmak istiyebilirlerdi.
 
O gece WC ye gittiğimde ,yağmacıların kuyumcu ve diğer dükkanları yağmalayıp yükde hafif ,pahada ağır eşyalarla dolduğunu gördüm.Yakalananlar,delil olmasın düşüncesiyle çaldıklar tüm yükte hafif eşyaları WC deliklerine boşaltmışdı.En çok ,kadın-erkek ,altın kaplama kol saatleri dikkat çekiyordu.
Komutanlık üst rütbeli subayların komutasında erlere çuval dağıtıp.WC ler de ki eşyayı  bu çuvallara koyuyor ,çuval dolunca iple ağzı kapatılıp mühürlenerek yeddi emin olarak asker muhafazası altında mahzene indiriliyordu. O gün böyle ağzı dolu en az 50 çuval dikkatimi çekmişdi.
7 eylül sabahı bana da görev verildi.
100 er,4 astsb,4 GSM .3 jeep  karargah olarak Üsküdar Bağlarbaşın da ki ÇİNİLİ POLİS KARAKOLU .
Karakol da ki 21 polis de otomatik olarak emrime verildi.
Görevim:Haydarpaşa Gar dahil   ,Kandilli de ki Küçüksu deresi arasında ki sahil şeriti ile Küçük ve Büyük Camlıca da yaşıyan GAYRİMÜSLÜMLERİN hayatları,malları,mezarlıklarını koruma altına almak.
İşte ilk gayri müslüm TC vatandaşlarla tanışmam böyle oldu.
Yorgo’lar,Todori’ler,Niko’lar,Eleni ve Marika’ların canlarından ben sorumlu idim.
Gece hava karardığında sokağa çıkma yasağı başlıyordu.Özellikle    Üsküdar İlahiyat fakültesi camisinin yan tarafı Rum-Ermeni ve Müsevilerin ev - dükkan-tapınak ve mezarlıklarıla   dolu idi.
Askeri araçlarla sabaha kadar devriye geziyor,sokağa çıkma yasağına uymayanları topluyorduk. Sonra da Selimiye ye teslim ediyorduk.
Görevim, terhis nedeniyle 5..5 ay sürdü.,Komutanlığın emri ile   Selimiye kışlasına döndük.Aradan geçen zamanda yüzlerce gayrimüslüm ile dost –arkadaş olduk.
Aradan 56 yıl geçtikden sonra, pazar sabahı ,motorsikletime atladığım gibi soluğu Üsküdar da aldım.
Kandilli ye kadar gittim. Camlıca tepesine çıktım.Karargahım olan polis karakolu ,çoçuklara tahsis edilmiş.Emniyetin çoçuk bürosu olmuş.
İnanırmısınız 56 yıl içinde herkes dağılmış. Kimi Yunanistan’a gitmiş,kimi öbür dünyaya göç etmiş.
Dernek Başkanı Tanaş efendiyi de bulamayınca,Rumların çok itibar ettikleri Çengelköy de ki AYİOS PANDELEİMON   ayazmasına gittim. Ayazmadaki görevliler dahi tanıdıklarım değildi.
-----------------------------------------------------------------
Burada rastladığım Rum vatandaşlarla konuşdum.
İşte anlattıkları:
İSTANBUL’LU RUMLAR derneğini 2010 da İnternette kurmuşlar.Başlarında akıllı ve zeki TANAŞ efendi var.Şu an 600 üye mevçut. Çoğunluğu kültürlü ve tahsilli kişiler Üniversite mezunu çok 6-7 eylülü hatırlıyan –yaşıyan  çok azmış.İnternette yayınladıkları açıklamalarla 1-2 saat içersinde bir araya gelebiliyorlar.
Başbakan Erdoğan ,kanun hükmünde kararname çıkarmadan mart 2011 yılında Dış İşleri Bakanı Davutoğlu Yunanistan’a gitmiş.İstanbul dan göç etmiş Rumlarla konuşmuş.Hala Türkçeyi unutmadıklarını görünce mutlu olmuş.
Kendilerini resmen Türkiyeye davet etmiş.
Orada,yani Yunanistan da ,Türkiye den göç etmiş 120 bin kişi var.Bu gayrimüslümlerin istedikleri:
Yeniden TC vatandaşlığı verilmesi
TC vatandaşlığı verildiğinde 70 yaşında olan erkeklerin 3 hafta askerlik yapmalarına son verilmesi
Kendilerine ait gayrimenküllerin vakit geçirmeden teslim edilmeleri veya para olarak ödenmesi
İstanbul da ki Rum okulları yeterli öğrenci bulunmadığından kapanmalarına engel olması için Türk öğrenci alınmasına müsaade
Konuştuğum bir TC li Rum ,dil altında ki sırrı açıkladı. Türkiye’den göç etmiş tüm Rumlar ,Türkiye ye dönmek için can atıyor. Zira Yunanistan da ki mali kriz Yunanistan’a kabus gibi çökmüş.Kaçan kaçana.
Kısmet olursa başka bir yazıda ,Üsküdar Selamsız da ki ROMENLERİ anlatırım.
Özcan BÜYÜKOĞLU ozcanbuyukoglu@yahoo.com.tr
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner2252

banner3196