Çok mu ZOR? - Yusuf EKER

Çok mu ZOR?


Silivri’de yeni sayılabileceğimiz bir spor kulübü var. Belki yapılan haberlerden ismini duymuşsunuzdur. Ben kısaca bu kulübü tanıtmak istiyorum müsaadenizle..

Silivri Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü geçtiğimiz yıl içerisinde Tamer Bıyıklı ve arkadaşlarının oluşumuyla kuruldu. Kurulduğu günden bu yana da yakından takip ediyorum kulüp ve sporcularını. Yetkililerin yeterince ilgi göstermediğini düşündüğüm bu spor dalında antrenman yapan sporcularımızı geçtiğimiz günlerde ziyaret etmek istedim. Silivri stadının yanında lojmanın arka kısmında bulunan inşaat molozlarının içerisinde ısınma turları yapan ve antrenman yapan sporcuları gördüm.

Zaman zaman Kulüp başkanı Tamer Bıyıklı ile sohbetlerimiz esnasında kişisel imkanlarıyla bu kadarına yetebildiklerini belirtmişti. Ancak molozların içerisinde, otların adam boyunu geçtiği yerde antrenman yaparak turnuva ve yarışmalara Silivri’nin ismiyle giden bu çocuklara haksızlık yaptığımızı fark ettim.

Geçtiğimiz günlerde bu sporcu çocuklarımız Samsun’da düzenlenen Türkiye şampiyonasına katıldı.17 sporcu ve yönetim kadrosu.İşte bu saatten sonra başladı çocukların sıkıntıları, Silivri Belediyesinden talep edilen Otobüs yola çıkılmadan dakikalar önce hazır edilebildi.Yola çıkıldı,çocukların moral ve motivasyonunu zinde tutabilmek adına kulüp yöneticileri Safranbolu’da gezinti yapmak istediler. Otobüs firması, güzergâh dışına çıkıldı diye bir dünya serzenişte bulundu. Şampiyonanın yapıldığı alana geçildi.76 kulüpten 670 sporcunun katıldığı şampiyonada BİZİM ÇOCUKLARIMIZ takım halinde Türkiye Şampiyonu oldu.Silivri’mizin adını orada duyurdular ve geri Silivri’ye dönüş yaptılar sessiz sedasız. Sessiz sedasız diyorum çünkü onlara verilen değerden dolayı gidişleri de sessiz sedasız oldu dönüşleri de!

Oysa ki bir halk oyunları takımı olmuş olsaydı, yerel yöneticilerimiz onları davul zurna eşliğinde seremoni ile uğurlar, gelişleri de bir o kadar cafcaflı olurdu. (Halkoyunları takımını örnek verdim, çoğaltabilirim de)

Şampiyonlarımız dün ziyaretime geldiler,ellerinde şampiyonluk kupaları,boyunlarında madalyaları ile…Ne kadar gurur duyduğumuz tarif edemem.Sohbet ettik,neler yaşadıklarını sorduk,dinledik,heyecanlarından bir parça da olsa sebeplenmek istedik. Fazlasıyla da sebeplendik.

Rakipleriyle aralarındaki farkları da anlattı şampiyonlar..

-Onlar Okçulara özel yapılan alanda günde 500 ok atarak antrenman yapıyorlar, biz ise bazen moloz ve otların arasında bazen de bir okulun spor salonunda aylık 1500 TL ödeyerek 100 ok ancak atabiliyoruz..
-Rakiplerimizde 8/10 bin liralık malzemeler var, bizde ise 2/3 bin liralık malzemeler var..
Ancak onlarda olmayıpta bizde olan bir şey var. Biz birbirimizi çok seviyoruz. Morali bozuk olan ,motivasyonu düşük olan arkadaşımızı hemen adeta şarj ediyoruz sevgimiz ve ilgimizle…

Belki de bizi şampiyon yapan bu ruhtur…

Bu lafları edenler 9/10 yaşındaki çocuklar …Onlar anlattı benim kızgınlığım her dakika yükseldi.
Neden yükseldiğini de anlatayım müsaadenizle,

İmkânsızlıklar içerisinde şampiyon olan çocuklarımızı herkes sahiplendi. Tabi yine sosyal medya üzerinden …Aslansınız,kaplansınız,gururluyuz..bilabilabila…

Soruyorum şimdi! O çocukları kaç kez ziyaret ettiniz? Kaç kez aradınız? Kaç kez ihtiyaçlarını karşılama noktasında yardımcı olmaya niyetlendiniz.?

Bırakın şimdiye kadar arayıp sormadınız, bilmiyordunuz, görmemiştiniz.. Şampiyon olduklarında mı gördünüz, duydunuz. O yüzden mi hala arayıp sormadınız?

Çok bir şey istemiyor ki bu çocuklar, sadece malzemelerini babalarının arabalarında taşımak istemiyorlar. Malzemelerini koyabilecekleri, uygun antrenman yapabilecekleri bir yer istiyorlar. 
ÇOK MU?

3 tane öğrencisi olan özel okul bile sosyal medya hesabından gururluyuz diye paylaşımlar yapıyor. Siz bu çocukların bu başarısından nemalanamazsınız ! Geçtiğimiz yılda bu çocuklardan bir tanesi derece almıştı hatırlatırım!
“Okulunda senin aldığın derece ile ilgili herhangi bir şey oldu mu “ diye sorduğumda “Ben ekstra bir şey istemem ki, sadece karne günüydü dışarıda toplanan arkadaşlarımla bu başarımı paylaşıp, ismimi söylemeleri bile bana ödüldü! Öğretmenime neden diye sorduğumda ise yoğunluktan unuttuk cevabını verdiler bana “ dedi.
Çok mu zordu ,neyin yoğunluğuydu bir ismi zikretmek ? Atomu parçalatmak istemiyor sizlere, burs istemiyor bu çocuk, ya da ekstra bir şey! Şimdi de kalkıp aldıkları bu başarı ile nemalanamazsınız !

Bir çok derneğe, kulübe yer bulunurken yoklukla şampiyon olan bu çocuklara mı yer bulunamıyor ! Bırakın yeri, dün konuştuğumuz ana kadar bu başarıyı takdir eden tebrik eden bir tane yerel yönetici ve siyasetçinin olmadığını belirttiler.
Çok mu zor sayın Belediye Başkanım, bu çocuklara antrenman yapacakları bir yer tahsis etmek, onca mahalle takımına destek olurken bu çocuklar Çekmece’nin ya da Üsküdar ın takımı değil ki Silivri’nin çocukları, bizim çocuklarımız. Onlara yer tahsisi yaparak güzel bir ödül de sizden bekliyorlar.

İktidar gücü AK Parti İlçe Başkanı Sayın Mutlu Bozoğlu’na da iş düşüyor. Devletin imkânlarını şampiyonlarımız için seferber edin. Gerekli desteği verin ki bu çocuklarımız Silivri’mizin adını dünyaya duyursunlar. Mete Gazoz ile Ata sporlarımızdan olan Okçuluk ile Avrupa şampiyonu oldu. Desteğinizle onlarca Mete Gazoz hazır burada..

Esas iş ise STK’lara düşüyor. Hani o sosyal medya hesaplarından o açılış senin bu program benim diyerek boy boy foto paylaşan oda ve dernek başkanları! .
Bu kulübün iki tane sponsoru var.Bu güzel insanlar çocuklara inanıp bugüne kadar sponsor oldu ve işi de reklama dökmedi.İsimleri çoğu kez anılmadı. Çok ilginçtir ki bu güzel insanlar Silivrili değil ama Silivri’de kazanıp Silivri’de harcıyorlar.
Gönül isterdi ki isminin başında Silivri geçen her STK, bu çocuklara sponsor olsun. Öyle binler, milyarlar değil, sadece bir akşamda yenilen yemek faturası kadar! Ya da bir yurt dışına çıkışta harcanılan miktar kadar! Küçük miktarlar yani... Damlaya damlaya bu çocuklar Silivri ismini dünyaya duyuracaklar.
Velhasıl, bu çocuklar bizim çocuklarımız, Silivriliyiz diyen herkes bu işin ucundan tutmalı. Kimi parasıyla, kimisi de bir telefon açarak destek olmalı.

yusuf@sha.com.tr

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Ara

“GURURLUYUZ”

23Kas

CHP’ye kazandıracak isim !

16Şub

Listeler tamam da…

14Ağs

Çok mu ZOR?

30Ara