Listeler tamam da… - Yusuf EKER

Listeler tamam da…


31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere artık sayılı günler kaldı, önümüzdeki Salı günü tüm listeler Yüksek seçim kuruluna teslim edilecek ve adaylığı kesinleşen isimleri yoğun bir tempoyla seçim kampanyalarına başlayacaklar. Siyasi partilere meclis üyeliği için aday adayı olan isimler merakla son şekli verilen listelere odaklanmış durumda. Bizlerde  önümüzdeki 5 yıl Silivri’yi kimler yönetecek o isimler gibi listeleri merak ediyoruz.

Son günlerde de bu isimler üzerinden manipülasyon yapmaya çalışan, seçmenin algısını farklı yönlere kaydıracak sosyal medya delikanlıları da çoğaldı tabi..

Bu süreçte sosyal medya hesabımdan değil de buradan birkaç kelam da ben söylemek istedim. Katılırsınız katılmazsınız ancak hemen belirteyim bu benim düşüncem!

İsterseniz, Silivri’de etkin rol oynayan siyasi parti ve siyasi aktörleri inceleyelim..

AK Parti malum, aday çıkarmayarak Milliyetçi Hareket Partisi ile ittifak yaptı ve MHP adayı Volkan Yılmaz’ı destekleme kararı aldı.
Aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi de İYİ parti’nin desteğini alarak Özcan Işıklar’ı destekleyecek.

Aday adaylığı sürecinde haftanın 5 günü Ankara’da çalışmalarını sürdüren ancak Parti meclisinin kararıyla aday gösterilmeyen Selami Değirmenci de Demokratik Sol Parti’den aday oldu.

Diğer aday Saadet Parti’nden Av.Şükrü Yıldırım, Vatan Partisinden de İlker Dağlıoğlu olduğunu biliyorum.

Cumhur ittifakında ilk başlarda her şey yolunda iken, son günlerde adayları Volkan Yılmaz’a verilen desteğin gün geçtikçe azaldığını 14 Şubat akşamı Sevgi yürüyüşü ve konserde bu düşüncemi perçinler durumdaydı. Şöyle ki parti binası önünde toplanan 100/150 kişilik AK Partililer yürüyerek Uğur Mumcu meydanında toplanan MHP’lilerin yanına gelip buradan festival alanına kadar yürüdü. Çok iyimser düşünelim kortejde toplasan 500/600 kişi ya vardı ya da yoktu. Hele ki konser başladığında bu rakam yarı yarıya düşüşe geçti. Şimdi MHP’li arkadaşlarımız en az 1000 kişi vardı diyecekler… Kabul 1000 olsun.

Soruyorum şimdi, Atatürk anıtının önünden geçene kadar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda durup saygı duruşu bulunup İstiklal Marşımızı söyleseydik! Atamıza bağlılığımızı bir kez daha gösterseydik!
O akşam sevgililer günü, sevgilisiyle buluşan o konsere gelmeyeceğini bilemediniz mi? Galatasaray’ın maçı vardı… O taraftarın o konsere gelmeyeceğini bilemediniz mi? Allahtan hava yağışlı değildi de… Fikir güzeldi ancak eylem yanlıştı!


Eğer AK Parti’de ki arkadaşlarımız da biz tam destek verdik diyorsanız da size de “Eğer bu organizasyonu AK Parti yapsaydı o alanda kaç kişi olurdu?

CHP’de ise çok hararetli bir aday adaylığı süreci yaşandı.6 aday adayından Özcan Işıklar, Bora Balcıoğlu ve Selami Değirmenci, Silivri siyasetinin en çok konuşulan konusu oldu diyebilirim. Son aşamada mevcut Başkan tekrar aday gösterildi ve kıyamet koptu. Burada Işıklar’ın aday gösterilmesinden ziyade Bora Balcıoğlu’nun siyasi hayatına ne şekilde devam edeceğiydi esas gündem…Ya CHP’de kalıp Özcan Işıklar’a destek olacak yada Başka bir partiye geçip oradan aday olacağıydı.
Nitekim Balcıoğlu, CHP’de devam edeceğim diyerek dedikodulara pabuç bırakmadı.

Bu süreçte en fazla mesai harcayan diğer bir isim ise Selami Değirmeni oldu. CHP’den aday gösterilmeyince DSP’den belediye başkan adayı oldu. En iyi hizmeti ben yaparım diyerek kolları sıvadı ve maratona oda başladı. Etrafını ise Özcan Işıklar’a tepki gösteren kim varsa sardı adeta…

Meclis üyesi listeleri son şeklini aldı birçok siyasi partide…

Bu konuda da aldığım duyumları sizlerle paylaşmak istiyorum.

AK Parti ve MHP cephesinde hala liste üzerinde görüşmeler hararetli bir şekilde sürüyor. Pazartesi günü itibariyle netlik kazanacak.

CHP ve İYİ Parti kanadında ise Başkan Işıklar’a yakın isimler yine listede olacağı yönünde duyumlarım. Bora Balcıoğlu’nun ilk sıralarda, Saadet Gencoğlu ismi için kontenjan kullanılacağı Melih Yıldız, Doruk Bulut, Erkan Umuç, Abdulcabar Doğan ve Silivri siyaseti için bomba sayılabilecek bir isim Demokrat Parti ilçe Başkanı Halide Avlu’nun isminin listede olduğunu, İYİ Parti’ye 4,12,18.sıraların verildiği bu sıralamaların da Mert Sapmaz, Dündar Konuk ve Yiğit Efe Pehlivan olduğu duyumlarım arasında..

Bekleyip göreceğiz hep birlikte…

Güzel bir hafta sonu dileklerimle

yusuf@sha.com.tr

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Ara

“GURURLUYUZ”

23Kas

CHP’ye kazandıracak isim !

16Şub

Listeler tamam da…

14Ağs

Çok mu ZOR?

30Ara