banner3088

Silivri'ye sazan takviyesi

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sazan balığı sayısındaki azalmayı önlemek ve amatör balıkçılığı teşvik etmek için su kaynaklarına 105 bin yavru sazan bıraktı

Silivri'ye sazan takviyesi
 

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2012 yılı yatırım programında yer alan 'Balıklandırma Projesi' gereğince harekete geçen İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, sazan sayısında büyük azalma görülen sulara pullu sazan balığı takviyesi yaptı. Müdürlüğe bağlı Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nde 2012 yılında üretilmiş olan pullu sazan yavrularını Beykoz, Çatalca, Silivri, Sultangazi ve Şile ilçelerinde bulunan iç su kaynaklarına bıraktı. Beykoz'un Bozhane, Çanakçadere, Paşamandıra, Kanlıdere, Cumhuriyet, Kozludere; Çatalca'nın İnceğiz ve Çakıl; Silivri'nin Sayalar, Çayırdere, Gümüşyaka; Sultangazi'nin Alibeyköy Barajı ve Şile ilçesinin Kervansaray, Bahçelidere ve Oruçoğlu su kaynaklarına toplam 105 bin pullu sazan yavru bırakıldı.

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, bakanlığın başlatmış olduğu projeyi İstanbul’da başarıyla uyguladıklarını belirterek, projenin amacının azalan balık sayısını artırmak ve amatör balıkçılığı geliştirmek olduğunu söyledi. İnsanların çevreyi bilinçsizce kirletmesi ve yine bilinçsizce avlanma nedeniyle birçok su ürününün tükenme noktasına geldiğini vurgulayan Piral, “Doğadaki ekolojik denge mutlaka korumalı, insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Özellikle deniz, göl ve akarsularımızdaki balık türlerini sıkı takibe almalıyız. Zira balıksız su, insansız şehre benzer. Biz İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü olarak bunun takipçisiyiz, olmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2012, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3549

banner3212