banner3279

“18 Mart Ruhu” Silivri’de canlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü, Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla kutlandı. Programa ilçe protokolü tam kadro katıldı.

“18 Mart Ruhu” Silivri’de canlandı

Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, 18 Mart Ruhunu Silivri’de canlandırdı. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü münasebetiyle İBB Abdülezel Paşa Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa İlçe Kaymakamı Ali Partal, Garnizon Komutanı Binbaşı Şener Kaytez, Belediye Başkan Vekili Bora Balcıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Hakan Karaaslan, Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Suna Göçengil, Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, İlçe Spor Müdürü Emrah Babuşçu, İlçe Müftüsü İdris Çatmakaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Ay, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Benli, Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Ercan ve mahalle muhtarları, SİBESO Başkanı Nuray Koçer, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Recep Akıncı, Gaziler Derneği Başkanı ve üyeleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, şehit yakınları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Silivrili şehitlerin biyografileri okundu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Ali Pamukçu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Pamukçu’nun konuşmasının ardından Silivrili şehitlerin biyografileri fotoğraflarının gösterimi eşliğinde okundu. Biyografilerinin okunmasının ardından da Çağrıbey Ortaokulu Müzik Öğretmeni Volkan Yaran’ın Silivri Kaymakamlığı bünyesinde hazırlamış olduğu “Dilden Dile Çanakkale Türküsü” katılımcılara sunuldu.

“Bir Elif Bir Mehmet Olmak”

Dilden Dile Çanakkale Türküsü sunumunun ardından Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ahmet Aygör, Matematik Öğretmeni Gülsüm Güveli’nin gitar ve bağlamayla eşlik ettiği Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Abay “Bir Elif Bir Mehmet Olmak” isimli şiiri okudu. Şiirin ardından Hey On Beşli ve Yemen Türküsü dinleyicilere icra edildi. Türkülerin ardından hazırlanan Çanakkale Savaşı’ndan kesitlerin sunulduğu video gösterimi sonrasında salonda duygusal anlar yaşandı.

Eğer Çanakkale geçilseydi biz neleri kaybederdik?

Programın son bölümünde Silivri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Asuman Erarslan’ın yazıp yönettiği tiyatral gösteri sahnelendi. “Eğer Çanakkale geçilseydi biz neleri kaybederdik?” sorusunda yola çıkarak hazırlanan gösteride Türklerin Orta Asya yolculuğundan Kurtuluş Savaşı sonrasına kadar olan bölümdeki değerler, öğrencilerin performansları ile can buldu. Gösteri sonrasında Silivri Kaymakamı Ali Partal, görev alan öğrencileri tek tek tebrik etti. Protokol üyeleri, programda görevli öğretmen ve öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Muhtarlar Derneği’nden Volkan Yaran’a teşekkür

“Dilden Dile Çanakkale Türküsü” projesinde yer alan Muhtarlar Derneği de programın sonunda projenin mimarı Müzik Öğretmeni Volkan Yaran’a teşekkür ederek çiçek hediye etti. Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Ercan ve üyeleri, projede yer almaktan duydukları mutluluk ve gururu dile getirdi.

Eyüp Can BALABAN

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 13:03
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196