Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Elon Musk, Trump’ın Twitter’daki yasağını kaldıracak

Sosyal medya platformu Twitter'ı satın almak için geçtiğimiz günlerde anlaşmaya varan Elon Musk, satın almanın tamamlanmasının ardından ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın Twitter'daki yasağını kaldıracağını ifade etti.

Twitter'ı en çok kullanan ülkeler belli oldu

2022 yılında en çok Twitter kullanıcısı olan ülkeler belli olurken, mikroblog olarak hizmet veren uygulamanın 76,9 milyon kullanıcı ile en çok ABD'de de popüler olduğu görüldü. Türkiye'de ise bu rakam 16,1 milyon oldu.

Twitter'da bot hesaplar engellenecek, üyelikler kimlik kartıyla olacak

Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, platformda yeni bir dönem başlatıyor. Platformda üyelikler artık kimlik kartı ile olacak, böylelikle bot hesapların önüne geçilmiş olacak.

Yerli ve milli robotlar Tekirdağ'da

Türk mühendisler tarafından geliştirilen, yerli ve milli robotlar Tekirdağ'da çocuklarla buluştu.

Kral Şakir Fiber Games ile dünyaya açılıyor

Oyun ekosisteminin önemli oyuncuları arasında yer alan Fiber Games'in kurucu ortaklarından Faruk Akıncı, ilk oyunları Kral Şakir: Macera Adası'nı, dünyanın 154 ülkesinde listelere giren Weld it 3D'yi ve markanın ortaya çıkış hikayesini anlattı. Önceliklerinin 'kaliteli üretim' olduğunu ifade eden Akıncı, yakın zamanda Kral Şakir Macera Adası'nı önce MENA Bölgesi'ne, daha sonra ise Kuzey Amerika'ya açmayı planladıklarını belirtti.

Rusya, Ukrayna'ya siber saldırılarını yüzde 196 artırdı

STM ThinkTech, bu yılın ilk çeyreğini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu'nu açıkladı. Ukrayna-Rusya savaşındaki siber operasyonların ele alındığı raporda, Rusya'nın Ukrayna askeri ve devlet kurumlarına yönelik çevrimiçi saldırılarını yüzde 196 artırdığı vurgulandı. Ukrayna'nın ise, Rusya'daki askeri ve kritik altyapı hedeflerine saldırmak için siber güvenlik uzmanları ordusu oluşturduğuna dikkat çekildi.

Türk hackerlar Kur'an yakanların sitesini bloke etti

Türk hacker'lar Kur'an-ı Kerim yakıp görüntüleri sosyal medyada paylaşan siyasi partinin internet sitesini erişime kapattı.

AKINCI B'den gururlandıran test uçuş performansı

Selçuk Bayraktar, AKINCI B'nin uzun dayanım test uçuşuyla ilgili görüntülerini paylaştı.

Piksel savaşında Türk zaferi

Türk kullanıcılar, 'R Place' oyununda iz bıraktı. R Place'in son halinde Türkiye değerleri yer aldı.

'Dünyada yaşadığın şekilde metaverse'te de yaşayabilirsin'

Metaverse dünyası hayatın birçok yerinde adını duyurmaya başladı. Oyunlar, reklamlar, diziler, filmler gibi mecralarda kullanımı sağlanan bu evren hakkında bilgi veren Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ülkü Gezer, Dünyada yaşadığın şekilde metaverse'te de yaşayabilirsin dedi.

Dev şirketlerin sistem açığını bulan liseli gence, dünya devlerinden teşekkür

17 yaşındaki bilgisayar meraklısı lise öğrencisi, iki farklı yazılım sistemine ait herhangi birinin mailini link olarak attığında şifre gerekmeden mail içeriğine ulaşılabildiği açığını tespit etmesiyle durumu yetkililere bildirdi. Sistem açığını genç sayesinde fark eden iki dünya devi şirket, liseli gence teşekkür etti.

Popüler mesajlaşma uygulaması 2 milyar kullanıcıya ulaştı

Dünya genelindeki en popüler mobil mesajlaşma uygulaması yine WhatsApp olurken, 2009 yılında kurulan uygulamanın 2 milyar kullanıcıya ulaştığı saptandı.

Selçuk Bayraktar, Yalova’da genç bahriyelilerle buluştu

Baykar Teknoloji Lideri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Milli Teknoloji Hamlesi Söyleşisi” kapsamında Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile buluştu.

Başakşehir Belediyesi NFT ve Metaverse akademisi kuruyor

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Başakşehir Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Gençleri teknolojinin kuluçka merkezi Başakşehir Living Lab’deki eğitimlerden faydalanmaya çağıran Başkan Kartoğlu, NFT ve Metaverse Akademisi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

İHA VE SİHA’ların mimarı, askeri öğrencilerle buluştu

Türkiye’nin savunma sanayisinde büyük başarılara imza atan BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerle buluştu.

Türkiye’nin en uzun pivot kapısı bu fuarda

Büyükçekmece Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yapı Fuarı’nda sergilenen 7 metre uzunluğundaki Türkiye’nin en uzun “pivot” kapısı, görenleri şaşırttı. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çeken kapı, güvenliği ve bir çocuğun bile açabileceği kadar hafifliğiyle de dikkat çekti.

Türkiye şampiyonu robot, ABD’de dünya robotlarına meydan okuyacak

‘Naci’ ismini verdikleri robotuyla Vex Robotics Türkiye finallerinde ‘TFL Robotics’ Türkiye Şampiyonu olan Tekirdağ Ebru Nayim Fen Lisesi robotik takımı öğrencileri, ABD’de 800 robotun katılımı ile yapılacak dünya robot yarışmalarına katılmaya hak kazandı.

Türk Telekom, 1915 Çanakkale Köprüsü’nü akıllı sistemlerle donattı

Türkiye’nin ulaştırma yatırımlarındaki dijitalleşmeye katkısını sunan Türk Telekom, Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) projesi kapsamında, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu’nu kapsayan 101 kilometrelik güzergahı yeni nesil teknolojilerle ‘akıllı’ hale getirdi.

Vodafone 4.5G performansına bağımsız danışmanlık şirketinden onay

Vodafone’un 4.5G performansı, Accenture’a bağlı, Alman bağımsız danışmanlık ve mühendislik şirketi umlaut tarafından Kasım ve Aralık 2021’de yapılan testlerle onaylandı.

Toplam 1187 haber.