banner3088

Boğluca'da Çalışmalar Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSKİ derelerdeki temizlik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Haramidere'de temizlik çalışmaları tamamlandı, Başkan Uysal'ın talimatıyla Boğluca Deresi'nde çalışmalara başlandı.

Boğluca'da Çalışmalar Başladı

İSKİ belirli bir programla aşırı yağışlarda taşkın riski bulunan dereleri ıslah ediyor. Bu kapsamda Esenyurt Haramidere'de bugün itibariyle çalışmalar tamamlandı. Çalışma süresince 2.150 metre dere temizliği yapılarak 3.650 metreküp atık çevreye zarar vermeyecek şekilde nihai depolama alanlarına nakledildi.

Silivri’de yaşayan vatandaşların basın ve sosyal medya üzerinden dile getirdikleri yardım istekleri, özellikle dere temizlikleri konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından acil bir şekilde değerlendirildi. Başkan Uysal'ın talimatları doğrultusunda İSKİ, bölgeye ekiplerini yönlendirerek Silivri Boğluca Deresi'nde temizlik çalışmalarına başladı.

Periyodik olarak her yıl gerçekleştirilen dere temizlik çalışmalarında binlerce metreküp derelerin akışkanlığını engelleyen malzeme çıkarılıyor. İstanbul'daki dere yataklarında biriken malzemenin çevreye rahatsızlık vermesini önlemek için İSKİ tarafından yapılan temizlik çalışmalarında çıkarılan malzeme ise nihai depolama alanlarına naklediliyor. İSKİ, bu doğrultuda 2018 yılı başından bu güne kadar sadece Avrupa Yakası'nda 56 bin 230 metre dere temizliği yaparak, derelerden 330 bin 938 metreküp malzeme çıkardı. Çalışmalar hakkında bilgi veren 4'üncü Bölge Ustabaşısı Ömer Memiş, "Silivri bölgesinde Boğluca Deresi yaklaşık bin 700 metre uzunluğundadır. Genişliği 25 metre. Dere içi teressübat temizlikleri yapılmaktadır. Boğluca ve Haramidere'deki yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde kötü kokunun oluşmaması için ve yağmur suyunun daha iyi bir şekilde denize akması için çalışıyoruz. Yaklaşık 1 hafta sürecek. Çalışmalar neticesinde çıkarmış olduğumuz malzemeler İSKİ bünyesinde bulunan kamyonlar vasıtasıyla döküm alanlarına taşınacaktır" dedi.

YORUM EKLE

banner3205

banner3211

banner2250

banner3196