banner3088

İnsanlık bugün de ölmedi!

Silivri'nin merkeze 35 dakika ulaşım mesafesinde bulunan orman köylerinden Seymen de yaşanan olay internette günün en çok konuşulan olaylarından biri oldu.

İnsanlık bugün de ölmedi!

Seymen köyünün dışında ıssız alanda tek başına yaşayan Kadir Çetin, kapısına yaralı halde gelen köpeği sağlık ekipleri gelene kadar hayatta tutmak için köpeğin boynuna 45 dakika tampon yaptı. Kanlı elleriyle objektife yansıyan Çetin'in insanlık ölmemiş dedirten mücadelesi sosyal medya kullanıcıları tarafından "Yaşama umudumuzu sağlam tutan eller dert görmesin" sözleriyle yorumlandı.

Sabah saatlerinde Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER)'e gelen ihbarla ekipler harekete geçti. Dernek yetkilileri Silivri'nin Seymen mahallesinde bir köpeğin ağır yaralı olduğu ihbarını aldı. Derneğin çağrı merkezini arayan Çetin, köpeğin boynunda ve vücudunda şiddetli kanama olduğunu ve durumunun kötü olduğunu bildirdi. Dernek yetkilileri durumu en yakın sağlık birimi olan Silivri Belediyesi Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezine bildirdi. HAYKURDER ekipleri ile Silivri Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü hemen harekete geçti. Olay yerine ulaşıldığında ise Çetin'in ağır yaralı köpeğin boynundaki derin kesiye elbiselerini bastırarak tampon yaptığını gördü. Bu hayat kurtaran müdahale sayesinde talihsiz köpek hayatta kalmayı başarabilmişti. Köpeği bulunduğu yerden alan ekipler yaralı köpeği Silivri Belediyesi Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezine getirdi. Nöbetçi Veteriner Hekim Kerem Kaya tarafından müdahale edilen köpeğin saldırıya maruz kaldığı ve boynunda ve vücudunda travmaya bağlı çok sayıda yara bulunduğunu tespit etti. Kanamaları durdurulan köpeğin kesiklerine dikiş atıldı. Durumu ciddi olan yaralı köpeğin tedavisine devam ediliyor.

"Kapıma geldi, düştü kaldı"

Köpeğin yaralı olarak kapısına geldiğini belirten Kadir Çetin "Ben evdeydim. Köpek kapıya geldi. Uzaktan normal görünüyordu. Kapıya gelince düştü kaldı. Baktım her yeri kan içindeydi. HAYKURDER'i arayıp haber verdim. Ekipler geldi. İnşallah kurtulur. Ben insanlık görevimi yaptım" dedi.

"O bölgedeki ilk vaka değil"

Olayın yaşandığı bölgede çok sayıda hayvan hakkı ihlalleri yaşandığına dikkat çeken HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı "Malesef aynı bölgeden geçtiğimiz yıl demir sopayla dövülerek öldürülen bir köpek aldık. Yakınında bulunan bir köyden geçtiğimiz haftalarda trafik kazası ihbarlı olarak aldığımız başka bir köpeğin vücudunda çok sayıda saçma ve kurşun çıkmıştı, beli kırıktı, kurtarılamadı. Yine yakın bir başka köyden tüfekle vurulan başka bir köpek aldık. Bu bölge hak ihlallerinin yoğun yaşandığı bir bölge. Bir kısım vatandaşımız çok duyarlı, onlar sayesinde bu bölgede mücadeleyi aktif olarak yürütebiliyoruz. Ancak en önemli desteği bölgedeki köy ve mahalle muhtarlarından bekliyoruz. Bu anlamda yerel idareye, kolluğa, muhtarlarımıza önemli görevler düşüyor. Bu köpeğimizin başka bir hayvanın saldırısına mı, bir insanın saldırısına mı yoksa birilerinin köpek dövüştürme gibi insanlık dışı zevklerine mi maruz kaldığını bilmiyoruz ancak vücudu paramparça. Canını zor kurtarmış belli ki. Kadir amcamız sağolsun bize ulaştı. Olay yerine geldiğimizde elleri kan içinde tampon yapıyordu köpeğin kanamalı yaralarına. O eller mübarektir işte. İnsanın eli kana bulansın hiç dert değil, yeter ki vicdanı kana bulanmasın. Kadir amcamızın ellerinden öperiz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3550

banner3197