banner3088

Organ Bağışı semineri düzenlendi

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Silivri Devlet Hastanesi çalışanlarına toplumsal bilincin oluşturulması amacıyla 'Organ Bağışı' konulu eğitim paneli düzenlendi.

Organ Bağışı semineri düzenlendi

Organ Bağışı konusunda toplumsal bilincin ve farkındalığın oluşturulması, organ bağışının önemini vurgulamak amacıyla Silivri Devlet Hastanesi Organ Bağışı Sorumlusu Sağlık Bakım Hizmetleri Yardımcısı Jülide Ayfer Demir ve Eğitim Hemşiresi Ayşe German tarafından" organ Bağışı" konulu eğitim paneli düzenlendi.

Organ ve doku nakli, insan hayatını kurtarmayı hedefleyen tıbbi bir tedavi yöntemidir. Hatta birçok hastalığın başka bir tedavisi yoktur ve insan yaşamının kurtarılması organ nakli yapılmasına bağlıdır. Ülkemizde tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerle, yaşama ümidi kalmayan hastaların organ ve doku nakilleriyle iyileşme imkânı bulması ve artık birçok organ ve doku naklinin tıbben mümkün olması, organ ve doku naklinin önemini giderek arttırmaktadır. Ayrıca organ ve doku naklinin, hemodiyaliz gibi tedavi yöntemlerinden çok daha ucuza mal olması da ekonomik açıdan da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasına neden olmaktadır.

Organ ve doku nakli tüm dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemidir ve günümüzde nakillerin çok olumlu sonuçları mevcuttur. Bununla beraber organ yetmezliği sorunu, tüm dünyada artmakta, kendisine organ nakledilmesini bekleyen birçok insan, hastanelerde uygun organ beklerken yaşamını yitirmektedirler. Bugün, Sağlık Bakanlığı Resmi Web sayfasında belirtilen rakamlara göre; 22.376 hasta böbrek nakli, 2.142 hasta karaciğer nakli 1.072 hasta kalp nakli için beklemektedir. 2018 yılında ülke genelinde 3216 böbrek nakli, 1320 karaciğer nakli ve 72 kalp nakli gerçekleştirilmiştir. Organ ve doku nakli bekleyenler listesine her yıl 4000 kişi eklenmektedir. Her yıl 2000 kişi ise organ nakli olmayı beklerken, uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir.

Organ naklinin etik açıdan uygunluğu artık hem din adamları hem hukukçular hem de hekimler tarafından oybirliği ile kabul görmektedir. Bizleri organ ve doku bağışı konusunda bu denli üzerinde durmaya iten neden; beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ bağışı gerçekleştirebilme çabasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3211