banner3223

Sorumlular Derhal İstifa Etsin

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer, 29 Mart günü 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programında yaşanan olay ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

Sorumlular Derhal İstifa Etsin

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri Kadın Kolları Başkanı Elif Yılmazer 18 Mart Çanakkale Anması programında hazırlanan tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engelleyen Meclis Başkanlığı ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

Yılmazer’in basın açıklaması şu şekilde;

“Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe Düşman Bu Zihniyeti Kabul Etmiyoruz,  Sorumlular Derhal İstifa Etsin”

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.

Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar

CHP Silivri Kadın Kolları Başkanı

Elif YILMAZER

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196