banner3088

KPSS başvuruları başladı

13 Mart’ta başlayan KPSS başvuruları 23 Mart’ta sona erecek. KPSS ise 21 Mayıs’ta gerçekleşecek. Peki, KPSS başvuru ücreti ne kadar?

KPSS başvuruları başladı

KPSS başvuru ücretleri ne kadar? KPSS başvuruları 13 Mart'ta başladı. 23 Mart'ta sona erecek olan KPSS başvurularında ne kadar ücret ödenecek? Milyonlarca vatandaş memur olma hayali ile Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girecek. Adaylar KPSS başvuruları için haberimizde bulunan linke tıklamalılar. Açılan sayfaya TC kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile bilgilerinizi doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. KPSS başvurunuzu tamamlamanız için 24 Mart'a kadar KPSS başvuru ücretini ödemelisiniz. Peki, KPSS başvuru ücreti ne kadar?

KPSS BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS başvuru ücreti ne kadar?

KPSS başvurularo 13-23 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Adaylar başvurularını tamamlamak için 24 Mart'a kadar başvuru ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Adaylar KPSS genel yetenek - genel kültür, eğitim bilimleri ve ÖABT için 60 TL, diğer sınavlar için 40 TL ödeyecek.

KPSS'den sınav ücreti açıklaması

KPSS sınav ücretlerinin yüksek bulunmasının ardından internet sitesinde bir açıklama yapmıştır. İşte KPSS'nin açıklaması: 2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir. 2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır.

Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.

13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır.

KPSS başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak?

KPSS başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak merak ediliyor. 2017 KPSS ücreti ÖSYM tarafından başvuru esnasında isteniyor. ÖSYM bu ücreti kendi sitesi üzerinden kredi kartı ile online olarak ödeme seçeneği sunuyor. ÖSYM'nin KPSS başvuru ücreti için anlaşmalı bankaları ise şöyle;

T.C. Ziraat Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Kuveyt Türk PTT Halk Bankası

Sınavda uyulması gereken kurallar nelerdir?

• Konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri,

• Salondaki görevlilere soru sormaları,

• Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaları,

• Müsvedde kâğıdı kullanmaları veya soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazmaları,

• Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazmaları

• Birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler alıp vermeleri,

• Sınavın cevaplama süresi başlamadan soruları okumaya başlamaları,

• Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında/sınav kitapçığında işaretleme yapmaya devam etmeleri,

• Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları yasaktır. Bu yasaklara uymadığı saptanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 19:52
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3152

banner3196