banner3088

Cezaevlerinde bayram dolayısıyla açık görüş var

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler, Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla açık görüş yapacak. Konuya ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin imzasıyla Cumhuriyet başsavcılıklarına genelge gönderildi.

Cezaevlerinde bayram dolayısıyla açık görüş var
Açık görüşlerden her hükümlü bir kez yararlandırılacak. Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 No'lu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya L Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Mersin E Tipi ile Silivri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular, 29-30-31 Ekim ile 1-2-3-4 Kasım 2012 tarihleri arasında olmak üzere 7 gün açık görüş yapacak.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara ise 29-30-31 Ekim ile 1-2 Kasım 2012 tarihlerinde olmak üzere 5 gün açık görüş var. Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da 29-30-31 Ekim 2012 tarihleri arasında ve Cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 3 gün süreyle açık görüş olacak.

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklularla örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıklarıyla kurum idarelerince tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak. İnfaz edilmekte olan ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma veya hücreye koyma disiplin cezası durumunda hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlandırılmayacak.

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüşebilecek. Hükümlü ve tutuklularla görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları gerekiyor.

Ancak anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar akrabalarından en çok üç kişiyle önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak. Bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacak.

Hükümlü ve tutuklu sayısının, verilen açık görüş günü sayısına bölünmesi suretiyle görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun görüş günü ve saatleri, ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek, hazırlanan program, ayrıca koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılmak suretiyle her ziyaretçinin, ziyaret gününde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak izdiham önlenecek.

Her grubun açık görüşü bittikten sonra görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak, kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek. İzdihamı, firar ve karışıklıkları önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için Cumhuriyet başsavcılığı ve kurum yönetimi, zabıtayla iş birliği yaparak gerekli her türlü önlemi alacak, görüş mahallinde yeteri kadar dış güvenlik görevlisi gözlemci olarak bulundurulacak.

Açık görüşler, ceza infaz kurumunun oda ve eklentileri dışında, bu iş için ayrılmış özel bölümünde, bulunmadığı takdirde, ceza infaz kurumu müdürünün uygun göreceği yerde yaptırılacak. Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla, 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak.

Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılması gereken ve önceden belirlenen kapalı görüş veya aylık açık görüş günüyle çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik'in 15 inci maddesi uyarınca Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle verilen açık görüş yaptırılacak.

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak, bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklularla ziyaretçilere, herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecek. Görüşmelerde fotoğraf veya röportaj yapılması yasak. Açık görüş sırasında iş yurdu bütçesinin gider tablosunda belirtilen temsil ve tanıtma giderleri bölümünden harcama yapılacak. Günün anlam ve önemine yaraşır ikramda bulunulacak. 
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2012, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan öz arslan
hakan öz arslan - 7 yıl Önce

23 04 2013 yani 23 nisanda açık görüş var mı bizi bilgilendirirmisinizz

SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3212