banner3088

İftar Sofralarının Artıkları Çöp Olmasın

Silivri Hayvan Hakları Derneği Başkanı (SİHAYDER) Şükran Sunç Çakır, iftar sofralarından artan yemeklerin çöpe atılmaması uyarısında bulunarak, söz konusu atık yemeklerin toplanıp sokakta yaşayan hayvanların karnını doyurabilmesi noktasında değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

İftar Sofralarının Artıkları Çöp Olmasın

Silivri Hayvan Hakları Derneği Başkanı (SİHAYDER) Şükran Sunç Çakır yaptığı açıklamada “Sokaklarda açlık ve susuzlukla yaşam savaşı veren sahipsiz hayvanlar acılı ölümlere mahkumken, her gün tonlarca yiyecek çöpe gidiyor. Oysa bir Ayet-i Kerimede "Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez. Araf Suresi(7/31)" buyurulmakta, bir Hadis-i Şerifte ise ""Bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişinin yemeğide dört kişiye yeter" (Müslim,Eşribe,180)" denmektedir. Ayrıca, Mübarek Ramazan Ayında tutulan ORUÇ, hem toplumun ahlaki hayatını değiştirip iyiye ve güzele götüren bir ameldir ve hem de bireyler arasında yardımlaşma ve merhamet duygularını da geliştirir.

Bu bağlamda "Bu mübarek Ramazan'da, oruç tutup iftar sofrasına oturduğunuzda, suyunuzu kana kana içip yemeğinizi doya doya yediğinizde, her günü ve her geceyi AÇ SUSUZ geçiren SAHİPSİZ HAYVANLARI da düşünün. İftar sofralarının artıkları ÇÖP OLMASIN. Kalmış yemekleri kedi ve köpekler için sokağınıza koyarak BİR AÇ CAN DOYURABİLİRSİNİZ. Unutmayın, Hz Muhammed (sav) 'Hayvanlara yapılan iyilikte de sevap vardır' buyurmuştur."

YORUM EKLE

banner3092

banner3205

banner3211

banner2252

banner3196