banner3088

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı zorunlu oluyor

İşyeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanı 1 Ocak'tan İtibaren Zorunlu Olacak

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı zorunlu oluyor

 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Orhan Sezgin Selçuk, iş sağlığı ve iş güvenliği kapsamında 50'den az çalışanı olan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerinin 1 Ocak'tan itibaren iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olduklarını söyledi.

Selçuk, uygulamanın 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe gireceğini kaydederek, "İş sağlığı ve güvenliği kapsamında 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan iş yerleri 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olacak. Yeni yıldan itibaren işyeri hekimi ve iş yeri güvenliği uzmanı bulundurmayan firmalar bin TL'den 80 bin TL'ye kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacak" dedi.

İşverenlerin hızlı bir şekilde iş yeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği hizmetleri almaları gerektiğini ifade eden Selçuk, "A sınıfı iş güvenlik uzmanları bütün tehlike sınıflarına, B sınıfı iş güvenlik uzmanları tehlikeli ve az tehlikeli sınıfa, C sınıfı iş güvenliği uzmanları ise sadece az tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilecek. Meslek hastalıkları ve iş kazalarının önüne geçebilmek ve ülkemizde daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak amacı ile işverenlerin hızlı bir şekilde işyeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği hizmeti almaları büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2013, 20:48
YORUM EKLE

banner3205

banner3196

banner3549

banner3211