banner3088
banner3458

Diş Eksikliği Çene Kemiğinde Erimelere Yol Açıyor

banner3457

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Dentaydın Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seda Yılmaz, diş eksiklerinin çene kemiğinde erimelere ve uzun süreli dişsizliklerde yüz estetiğinde değişimlere neden olabileceğini belirtti.

Diş Eksikliği Çene Kemiğinde Erimelere Yol Açıyor

“Dişler ve kemik arasındaki ilişki hayat boyu devam eder. Bir diş kaybedildiğinde, bu bölgedeki kemik yoğunluğunda azalma meydana gelir ve önce kemiğin genişliğinde sonra da yüksekliğinde azalmaya neden olur. Diş kaybedildikten sonra ilk yılsonunda kemik genişliğinde %25 azalma olur. Hareketli bir protez kemiği koruyamaz, çiğneme kuvvetlerini sadece kemik yüzeyine ilettiği için aksine kemik kaybını hızlandırır.” Çene kemiğinin korunabilmesi için çiğneme kuvvetlerinin tüm kemiğe iletilmesi gerekli olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Seda Yılmaz, bu durumun da ancak doğal diş ile veya diş kökü görevini gören dental implantlar ile sağlanabileceğini ifade etti.

“Yaşlanma sürecine bağlı olarak yüz bölgesinde oluşan doğal değişimler dişlerin kaybı ile hızlanarak artar. Uzun süreli dişsizlik sonucunda oluşan çene kemiğinin kaybı yüz estetiğinde değişime sebep olur. Dişsizlik, özellikle ağız çevresinde dudak ve yüzdeki çizgilerde derinleşmeye, dudak köşelerinin aşağı doğru düşmesine ve hastada mutsuz bir yüz görüntüsü oluşmasına neden olmaktadır.”

Yrd. Doç. Dr. Seda Yılmaz; “diş eksikliklerinin meydana getirdiği olumsuz etkileri önlemede doğala en yakın çözümün implant tedavisi olduğunu ve implant tedavisinin çene kemiğinde oluşan erimeyi de en aza indirdiğini belirtti. İmplant destekli bir protez normal kas fonksiyonuna izin verir ve doğal dişlere benzer şekilde kemiği uyararak boyutlarının korunmasını sağlar. Sonuç olarak; kemik içine yerleştirilen dental implantlar hem kemik dokusu için hem de protez için destek sağlayarak dişsiz hastalar için estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının sağlanmasında ideal tedavi şeklidir” dedi


 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 15:17
YORUM EKLE

banner3205

banner3153

banner3211

banner3196