banner3088

Parmak emen çocuğa bunu yapmayın

Uzman Klinik Psikolog Pelin Su Uzun, parmak emme alışkanlığı 3-4 yaşına kadar normal kabul edilebilen bir davranış olduğunu belirterek, “Bu yaştan sonra devam eden alışkanlık patolojik kabul edilmektedir ve genellikle duygusal yoksunluk ve...

Parmak emen çocuğa bunu yapmayın

Uzman Klinik Psikolog Pelin Su Uzun, parmak emme alışkanlığı 3-4 yaşına kadar normal kabul edilebilen bir davranış olduğunu belirterek, “Bu yaştan sonra devam eden alışkanlık patolojik kabul edilmektedir ve genellikle duygusal yoksunluk ve gerginlik sırasında ortaya çıkmaktadır” dedi.

Zararlı ağız alışkanlıkların etyolojilerinde bebeklikte emme alışkanlığının yeterince tatmin edilememesi, duygusal bozuklukların etkisi ve emme alış- kanlığından zevk alma gibi faktörlerin etkili olabileceği öne sürüldüğünü anlatan Psikolog Pelin Su Uzun, “Bu alışkanlığın normalden uzun sürmesi ile ilgili olarak bebeklikte emme ihtiyacının yeterli olarak tatmin edilememesi, duygusal bozukluk, emme alışkanlığından zevk alma olmak üzere üç teori mevcuttur” dedi.

Emme refleksinin doğumdan itibaren başladığını kaydeden Psikolog Pelin Su Uzun, “Bebek yaşamak için emmek zorundadır. Annesinden emdiği süt, hem yemek hem de içmek ihtiyacını karşılamaktadır. Bebek eline geçen her şeyi ağzına götürür. Çünkü emmek beslenmenin de ötesinde bir alışkanlık halini almıştır. Bu alışkanlığını terk edip, kaşıkla beslenmeye geçmesi kolay değildir. Bunun için zamana ihtiyacı vardır. Sevgi ve güven eksikliği olan, memeden erken koparılan, ek besine zorlanan çocuklarda parmak emme davranışı görülme olasılığı çok yüksektir. Parmak emen çocuğa baskı yapmak, parmağına acı sürmek, eline eldiven geçirmek ve korkutmak çözüm getirmediği gibi, alışkanlığı daha da pekiştirir, çocuğu parmak emerken gördüğünde uyarmamalı, bunun zararlı ve kötü bir alışkanlık olduğunu söyleyerek çocuğun suçluluk duygusuna kapılmasına yol açmamalıdır. Parmak emdiği zamanlarda bunu engelleyecek aktiviteler hazırlayarak çocuğunuza yardım edebilirsiniz. Örneğin; iki elini kullanması gereken aktiviteler, parmak boyası, sallanan ata binmek, oyuncak sürmek, salıncakta sallanmak, yakalamaca oynamak, oyun hamuru yoğurmak, soğukta dışarı çıkarken çocuğa eldiven giydirmek, çocuğa bol bol sevgi, ilgi göstermek ve onun yeterince dinlendiğinden, uyuduğundan emin olmak gibi” diye konuştu.

Psikolog Pelin Su Uzun, baskıcı ve otoriter ailelerde çocuğu bu alışkanlığından vazgeçirmek için çoğu anne-babalar korkutma, eline vurma, ellerini bağlama, parmağına acı sürme, suçlayıcı ifadeler kullanma gibi sağlıksız ve sonuç getirmeyen yöntemlere başvurduğunu vurgulayarak, “Tırnak yemede de buna benzer engelleyici yöntemler kullanılmaktadır. En doğru hareket çocukla konuşmak ve parmak emmenin altında yatan sebebi bulmaya çalışmaktır.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 20:40
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3153

banner3196