Avrupa’da ilk 3’e göz dikti

Essentra bünyesindeki Mesan kilit yeni Ar-Ge yatırımlarıyla Avrupa’nın 3’üncü büyük endüstriyel kilit sağlayıcısı olmayı hedefliyor.

Avrupa’da ilk 3’e göz dikti

Otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik ve makine sektörlerinin her geçen gün artan güvenlik ihtiyaçları kilit firmalarını yeni ürünler geliştirmeye teşvik ediyor. Global bir firma olma yolunda başarılı işlere imza atan Essentra bünyesinde faaliyet gösteren Mesan Kilit, araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleriyle öne çıkıyor. Essentra Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, Türkiye’nin bu alanda ilk Ar-Ge merkezi olan firma olduklarını anlattı. Ar-Ge merkezinin kurulumunun tamamlandığını ve tescillendiğini belirten Mertöz, bu sayede yenilikçi, teknolojik, müşteri beklentilerine uygun, endüstriyel kilit, menteşe ve aksesuar tasarımlarını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Son 3 yılda Ar Ge faaliyetlerine devamlı yatırım yaptıklarına dikkat çeken Mustafa Mertöz, “Ar-Ge merkeziyle birlikte özellikle endüstriyel kilit alanında Avrupa'nın 3’üncü büyük endüstriyel kilit sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz. Ar-Ge alt yapısını her teknolojisini geliştiren bir firma olmak için çalışıyoruz” dedi.

CİRONUN YÜZDE 3’Ü AR-GE’YE

Mesan Kilit’in devlet destekli Ar-Ge merkezinin kurulum çalışmalarını bu yılın ilk yarısında tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Mustafa Mertöz, bu sayede teknik alt yapılarının daha da güçleneceğini ve nitelikli personel istihdamlarının artacağını vurguladı. Mertöz şunları söyledi: ‘’Ar-Ge harcamalarının ciro içindeki oranını yüzde 3 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Yeni ürünlerden elde edilen gelirin ciroya oranını yüzde 10 seviyesine ulaştırmak istiyoruz. Ar-Ge merkezi performans değerlendirme ve teşvik sistemini oluşturarak her yıl minimum 2 adet kamu destekli proje yapmayı planlıyoruz. Ayrıca patent, endüstriyel tasarım ve faydalı model sayısını artırarak her yıl en az 5 adet patent /faydalı model, 10 adet tasarım tescili alınmayı hedefliyoruz.’’

SEKTÖRÜNDE BİR İLK

Mevcut Ar Ge yapısının üzerine kayda değer bir yatırım ile Ar-Ge merkezi kurulumunun gerçekleştirildiğini ifade eden Mustafa Mertöz, ‘’20 kişiden oluşan Ar-Ge merkezi öncelikli olarak Mesan Kilit ürün gamı üzerine yoğun çalışmalar yapacak, bunun yanında Essentra PLC grubu içindeki firmaların Ar-Ge ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalar yapacaktır. Sektöründe ilk ve tek olarak kurulan Türkiye’nin 402. Ar-Ge merkezi bu özelliğini uzun süre devam ettirecektir. Ayrıca grup firmalarından ve diğer firmalardan gelebilecek Ar-Ge taleplere cevap verebilecek kapasitededir. Yeni binamızda Ar-Ge merkezi yaklaşık 1000 metrekare alanda faaliyet gösterecek’’ dedi.

45 PROJE FAALİYETE GEÇTİ

Mesan bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerine her zaman öncelik verdiklerini anlatan Essentra Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, ‘’2015 yılında başlayan ve 2017 yılı içerisinde sonlandırılacak projeler de dâhil olmak üzere Mesan Kilit Ar-Ge bölümü bünyesinde yaklaşık 60 adet proje yürütüldü. Bu projelerden 45 adedi 2016 yılı içerisinde tamamlanarak seri üretime hazır hale geldi. Tamamlanan ürünlerin yüzde 30’u müşteriye özel ürünlerden oluşuyor. 15 projenin çalışmaları ise devam ediyor’’ şeklinde konuştu.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 13:48
YORUM EKLE

banner2758

banner2251

banner2588