banner3069

Silivri, Ramazan'a Börekler Açarak Girdi

Silivri Ortaköy, Ramazan ayına birbirinden lezzetli 500 tepsi böreğin yapıldığı renkli bir festival ile giriş yaptı.

Silivri, Ramazan'a Börekler Açarak Girdi
Silivri Ortaköy, Ramazan ayına birbirinden lezzetli 500 tepsi böreğin yapıldığı renkli bir festival ile giriş yaptı. İftar sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan ve Silivrili kadınların hünerlerini gösterdiği anlamlı etkinlikte ıspanaklı, kıymalı, etli, peynirli ve sade olmak üzere çeşit çeşit börekler jüri üyelerini bir hayli terletti.
 
Silivri Belediyesi tarafından düzenlen 7'inci Ortaköy Börek Festivali'nde Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Ortadoksları temsil eden Fener Rum Patrikhanesi Silivri Metropoliti Maksimos Vgenopoulos ve İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Salih Aynural, Meclis üyeleri, mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, STK yöneticileri ile Silivrili vatandaşlar katıldı.
 
Börek Festivali Sahne Programları öncesinde yapımını tamamlanan Ortaköy Düğün ve Toplantı Salonunun açılışı da gerçekleştirildi.
 
Festival, İbrahim Orçin’in seslendirdiği türkülerle başladı. Ahenk Sanat Kulübü üyelerinin halk oyunları gösterilerinin ardından Ünlü sanatçı Gökçe sahne aldı.
 
Festivalde birbirinden lezzetli ıspanaklı, kıymalı, etli, peynirli ve sade olmak üzere 500 tepsi börek yapıldı. Jüri üyeleri en iyi yapılan böreği seçmekte bir hayli zorlandı. Geleneksel tatlardan olan böreklerin yapıldığı festivalde dereceye giren böreğin usta isimlerine sürpriz hediyeler verildi. Silivrili kadınlar börek yapmanın püf noktalarını anlatırken yeni kuşaklara da geleneksel lezzetlerin mutlaka anlatılması gerektiğini de vurguladı.
 
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Silivri Metropoliti Maksimos ise lezzetli böreklerden tadarak dostluk ve kardeşlik ayı olan Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi. Özcan Işıklar, "Ramazan ayında iftar menülerinin değişmez lezzeti börekler Silivri'de hem iftar hem de sahur sofralarda bir hayli bulunacağı aşikar? Dostlukların pekiştiği ve geleneksel tatlarımızdan olan böreğin renkli festivalinde emeği geçen tüm bayanlara teşekkür ediyorum" dedi.
 
Börek festivalinde birinciliği Bahar Erdem yarım altın, ikinciliği Gülden Beyaz çeyrek altın, Bahar Taştan ise gram altın alarak üçüncülüğü elde etti.
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2834

banner2253