banner3088

“Angarya Çalışmayı Kabul Etmiyoruz!”

İstanbul Tabip Odası, kabul edilen yasa üzerine eylem yaptı.

“Angarya Çalışmayı Kabul Etmiyoruz!”

Silivri 50. Yıl Aile Sağlığı Merkezi önünde gerçekleşen eyleme ilgi büyüktü. Yüzün üzerinde imza toplandı. Akabinde bir basın açıklaması yapıldı.Toplanan Grup adına basın açıklaması yapan Dr.Fethi Bozçalı ;

"Bizlere, birinci basamak sağlık hizmetlerini aile sağlığı merkezlerinde sunan aile hekimleri ve aile sağlıı elemanı olarak tanımlanan ebe ve hemşirelere, 663 no’lu kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılarak aile sağlığı merkezlerinde çalışmamızın yanısıra hastane acillerinde ve 112 ambulanslarında ek olarak nöbet tutmamız dayatılmaktadır.Bu angarya çalışma düzeni, iyi hekimlik değerleri ile uyuşmadığı gibi, nitelikli sağlık hizmeti sunumuna da etki yapacaktır.

 Esnek Mesai Çalışma Düzeni Ne Demektir?

Sağlık hizmetinin, her gün farklı saatte başlaması ve bitmesi sonucunda sağlıkta erişimi belirsiz bir hale getirilmesi demektir.Esnek çalışma düzeni değil, çağdaş ülkelerde uygulanan çalışma koşullarını istiyoruz.Hastane acillerinde ve 112 ambulanslarında sunulması gereken hizmeti yapısal bir biçimde düzenlemek yerine, günübirlik çözüm olarak aile hekimlerine nöbet tutturmanın, gerek aile hekimlerinden hizmet alan gerekse acillerde 112 ambulanslarında hizmet bekleyen hastalar için sorun yaratacağı bilinmelidir. Yasal değişiklikle yapılan bu dayatma, emeğin ucuzlatılması, sağlık emekçilerinin özlük haklarının kısıtlanmasından öte bir anlam taşımayacaktır.Üllkemizde yük taşımacılığı yapan kamyon ve otobüs şoförlerine belirli bir süreyi aşarak araç kullanmalarını yasaklayan tavan saat uygulanması varken, aile hekimlerine uzun çalışma saatlerinin ve kesintisiz angarya çalışmnın dayatılması kabul edilemez.Halkımızı bizlere destek olmaya; eşit, ücretsiz, nitelikli, erişebilir sağlık hizmetine talep etmeye ve sağlık hakkı mücadelesini birlikte yürütmeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3197

banner3152

banner3196