banner3088

Vücudumuzun Biyoritmi

24 saatte 24 kez değişiyoruz.

Vücudumuzun Biyoritmi

06:00 Kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. Bu uyanma vücut için kendini yavaşça kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.

07:00 Vücut hala zayıf. Spor yapmaktan kaçının. Kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. Spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.

08:00 Libidonun en yüksek olduğu saat. Fazla miktarda hormon salgılanıyor. Sigara tiryakileri için de durum da aynı. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla daraltıyor.

09:00 Vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

10:00 Organizmanın kendine gelme, ben buradayım deme saati. Fazla enerjik, vücut en yüksek ısı seviyesinde. Verimliliğimizde öyle. Kısa süre belleği iyi durumda. Bir önemli ayrıntı:10:00 ile 12:00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.

11:00 Vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. Kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri zorlanmadan çözülür.

12:00 Dinlenme saati. Dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. Midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. Zira kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor.

13:00 Vücut  formdan düşüyor. Verimlilik gün ortalamasının %20aşağsına  iniyor. Bütün organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor.

14:00 Bitkin oluruz. Çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. Diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati .Çünkü bu saatte acı az hissediliyor. Lokal anestezi uzun uzun süre devan ediyor( 30)dk.

15:00 Enerji geri geliyor, bellek tam formunda. İkinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az.

16:00 Spor için en iyi saat. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.

17:00 Organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor. Kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. Tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. Midedeki asit miktarı  fazlalaşıyor.17:00’ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.

18:00 Akşam yemeği için ideal saat. Pankreas bu saatte özellikle aktif.

19:00 Kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. Bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. Antidepresanlar bu saatte daha tesirli.

20:00 Karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. Alerjisi olanlar ve astımlar ilaçlarını bu saatte almalı. Etkisi hemen görülüyor. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor.

21:00 Sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. Gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor  ve bu çok tehlikeli. Kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.

22:00 Vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. Sigara içenler dikkat ! Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.

23:00 Organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunu salgılamasını durduruyor. Sakinleşip, rahatlıyoruz. Salgılanmaya başlanan melatoninle birlikte karaciğer vücudu yenilemeye başlıyor. Vücut en iyi bu saatte dinlenmeye başlıyor.

24:00 Uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor. İlk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz…

01:00 Verim en alt düzeyde. Bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, vücut kendini uymaya programlıyor.

02:00 Araba kullananlar dikkat: Görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

03:00 Bedenin de ruhun da en karanlık safhası. Melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. İntihar edenlerin sayısı fazlaşıyor.

04:00 Stres hormonundan enerji kazanıyoruz. Enfarktüs krizleri saat 04:00 ile 06:00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. Doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

05:00 Stres hormonu bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. Vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor.Gelsin,yeni bir gün başlıyor.

En önemlisi de uykudayken yenilenme süresi. Uzmanlar gece saat 23.00- 04.00 arasında uyumanın çok önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Vücudumuzu takip ve kontrol altında tutmakta fayda var...

SEVGİyle kalın...

Chenay Kobak

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 11:52

Şenay Kobak

Şenay Kobak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE

banner3205

banner3197

banner3152

banner3196