banner3088

Şeb-İ Arus İstanbul’u 15 bin kişi izleyecek

Şeb-i Arus-İstanbul, 19 Aralık Cumartesi akşamı 4. kez İstanbul’da. AdStation tarafından Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek bu özel gecede ünlü sanatçılar Alişan, Yusuf Güney, Kutsi, Serkan Kaya, Sami Özer ve Erkam Aydar semazen gösterileri eşliğinde ilahiler okuyacak.

Şeb-İ Arus İstanbul’u 15 bin kişi izleyecek
Şeb-i Arus İstanbul törenleri, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla AdStation tarafından bu yıl 4. kez düzenlenecek. Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda 15 bin kişiyi ağırlamaya hazırlanan Şeb-i Arus İstanbul töreni için Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde Alişan, Sami Özer, Serkan Kaya, Kutsi, Yusuf Güney ve Erkam Aydar’ın ilahi dinletisi ile semazenlerin eşsiz gösterisi sizleri içsel yolculuğun kapılarını açacak. Tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 742’inci ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törenin sunuculuğunu ise Ertem Şener ve Necip Karakaya üstlenecek. Bilindiği üzere tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi her yıl aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde kutlanıyor. Şeb-i Arus, Mevlana Hazretleri’nin Allah’a (CC) kavuştuğu büyük gün olarak anılıyor. "Ben öldükten sonra mezarımı yerlerde aramayın. Ben ariflerin gönlündeyim" diyen, Konya’dan çıkıp sınırlar ötesine ulaşan hoş görünün ismi Mevlana… Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” diye özetleyen, ilahi aşk yolculuğunu, “Gel Ne Olursan Ol, Yine Gel” sözleriyle evrenselleştiren Mevlana Celaleddin-i Rumi düğün gecesi olarak anıldığı ölüm yıldönümünde İstanbul’ da yâd edilecek.

BİLETLER 25 TL’DEN BAŞLIYOR 


Organizasyonu düzenleyen AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu, Şeb-i Arus İstanbul törenleri için; “2012 yılında ilk kez bu törenleri böylesine kapsamlı bir şekilde Konya dışına taşıdığımız zaman birçok insanın eleştirisine maruz kaldık. Ancak öğretisi Anadolu’nun dışına taşmış Mevlana’yı, ismine yakışır bir törenle kutlamamız, etkinliğin çizgisini her yıl daha da yukarıya taşımamız, Konya’da bu törenlere eşlik edemeyenler için bir kapı açabilme gayemiz bütün çevrelerden takdirle karşılandı. Bu sene de daha iyisini yapmak için gayret gösteriyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sanat dünyasının farklı isimlerini aynı sahnede buluşturacağız. Onların söylediği ilahi ve şiirlere, sema gösterileri eşlik edecek. Yine Mevlevi Ayini de gecede yerini alacak.” açıklamalarında bulunuyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yurt dışından çeşitli ülkelerin meclis başkanları, milletvekilleri ve din adamları ağırlanacak. 25 TL’den başlayan Şeb-i Arus İstanbul’un biletleri, www.biletix.com ve www.sebiarusistanbul.com adreslerinden satın alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3196

banner3552

banner3211