banner3088

Sezgin, Dilin Doğru Kullanılmasına Dikkat Çekti

Silivri Belediyesi Söyleşi Günleri’ne katılan Türkçe Öğretmeni Erdal Sezgin Türkçe’yi doğru kullanmanın önemine dikkat çekerek, dilde yabancılaşmaya karşı “Gelin Türkçe konuşalım, dilimize sahip çıkalım” dedi.

Sezgin, Dilin Doğru Kullanılmasına Dikkat Çekti
Silivri Belediyesi Söyleşi Günleri, Silivrili Türkçe Öğretmeni Erdal Sezgin’in söyleşisi ile devam etti. “Dilimize sahip çıkalım” konulu söyleşi Yaşar Kemal Sergi Salonu’nda düzenlendi. Sözcüklerde yabancılaşma ve günlük hayatta sıkça yapılan imla hataları üzerinde duran Sezgin: “Türkçemizi doğru kullanmalıyız. Dilimiz çok zengin bir dil. 110 binin üzerinde sözcük var ve dilimiz sözcük türetmeye çok elverişli bir dil. 8500 yıllık geçmişi olan dilimizi tanıdıkça daha çok eğildim ve daha çok sevdim. Son zamanlarda en önemli sorunumuz yabancı sözcükler. Yabancı özentiliği var. Kafe yerine cafe yazıyorlar, restaurant yazıyorlar doğrusu restorandır. Gelin Türkçe konuşalım arkadaşlar. Özellikle tabelacı ve reklamcı arkadaşlarımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Dilimizin doğru kullanılması konusunda yol gösterici olmalıyız” dedi.

Sezgin söyleşisinde günlük hayatta sıkça yapılan imla hataları hakkında da bilgiler verdi. CHP Silivri Belediye Meclis Üyesi Saadet Gençoğlu söyleşi sonunda Sezgin’e gümüş tabak ve Silivri’nin tarih kitaplarından hediye ederek Söyleşi Günleri’ne katıldığı için teşekkür etti.Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3092

banner3205

banner3212

banner2250

banner3196