'Maske' ile başa çıkmanın 2 yolu

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DERİ VE ZÜHREVİ DERİ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA İŞERİ PANDEMİ DÖNEMİNDE BİREYLERİN VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN MASKE TAKMAYA BAŞLAMASIYLA, AKNE OLUŞUMUNUN ARTTIĞINI BELİRTEREK, ''YÜZ MASKELERİ BİZİ VE ÇEVREMİZDEKİLERİ KORUMAYA YARDIMCI OLURKEN, YENİ GÜNDELİK MASKELERİ SÜREKLİ TAKMAK ' #MASKNE' OLARAK YENİDEN ADLANDIRILAN BİR TÜR AKNE TABLOSUNU ORTAYA ÇIKARDI.'' DEDİ.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuba İşeri, maske kullanımıyla birlikte ciltte oluşan aknelerin çoğaldığına dikkat çekerek, ‘maskne’ adı verilen bu durumun önlenebilmesi için tavsiyelerde bulundu.

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri pandemi döneminde bireylerin virüsten korunmak için maske takmaya başlamasıyla, akne oluşumunun arttığını belirterek, ’’Yüz maskeleri bizi ve çevremizdekileri korumaya yardımcı olurken, yeni gündelik maskeleri sürekli takmak ’ #maskne’ olarak yeniden adlandırılan bir tür akne tablosunu ortaya çıkardı’’ dedi.

İşeri, ’maskne’ ile mücadelede önemli ipuçlarını şu ifadelerle aktardı:

’’Maskenin sürtünmesi ve tahrişe neden olmasının üstelik cildinize bulaşan bakterileri bir de maske ile kapattığımızda, gözeneklerin, yağ bezi kanallarının tıkanacağı ve sebumun temizlenmezse yanaklarda bakterilerle birlikte iltihaplı sivilcelere neden olacağını biliyoruz. Uzun süre maske takmanın neden olduğu sivilcelere ek olarak, dermatoloji pratiğimizde bununla tetiklenen başka sorunların da olduğunu görüyoruz. Örneğin; aşırı duyarlılık, kızarıklık, kaşıntılar, ağrı ve rosacea gibi.’’

Ciltte oluşan bu sorunları engellemenin iki yolu olduğunu belirten Dr. İşeri, ’’ Birinci yol: Pamuklu veya yıkanabilir ipek gibi doğal kumaşları tercih edin. Çünkü bu tür kumaşlar maskenin yüzünüzdeki sürtünmesini azaltacak ve sürtünmeden kaynaklanan tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Bir maske seçerken, tam oturması, yüzü kaplayacak kadar büyük olması, nefes alabilen, cilt üzerinde yumuşak ve tahriş edici olmayan kumaşları seçin.’’ tavsiyesinde bulundu.

İkinci yolun sonuç odaklı cilt bakımından geçtiğini ifade eden İşeri, ’’Yüz maskenizi takmanız sonucunda iltihaplı akne veya sivilcelenme yaşarsanız, salisilik asit içerikli bir temizleyici, niacinamid içeren bir antienflamatuvar ajan ve aloe vera içeren bir nemlendiriciyi yatıştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem; iltihabı azaltacak ve gözenek tıkanıklığıyla mücadeleye ve tedavimize yardımcı olacaktır. Fakat yine de mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavinize yardımcı olarak bu ürünleri kullanmalısınız’’ uyarısında bulundu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN