banner3088

Sigaradan kurtulmak için iyi bir fırsat

Uzun süre sigara içmemeyi gerektirdiği için, oruç tutan ve sigarayı bırakmak isteyenler açısından Ramazan ayı sigarayı bırakmada avantaj sağlayabilir.

Sigaradan kurtulmak için iyi bir fırsat
Oruç tutanlar için ramazan ayı, uygun yöntemler kullanıldığında sigarayı bırakmak için ideal bir fırsat sunuyor. Ramazanın yaz ayına denk gelmesi ve buna bağlı olarak iftar vaktinin uzaması, sigarayı bırakmayı daha kolay hale getirebilir.

Sigarayibitirin.com, ramazan ayında sigarayı bırakmak isteyenler için bir rehber hazırladı. İftar ve sahur arasında sigara içmek istendiğinde yapılması gerekenler için önerilenlerden bazıları şöyle:

• Balkona çıkıp derin derin nefes alıp verin.
• Yavaş yavaş su için.
• Kısa yürüyüşlere çıkın.
• Kitap veya gazete okuyun.
• Sigara içmek istediğinizde, önce 200'e, sonra 250'ye kadar sayın, sigra isteğini erteleyin.
• Sigara içen kişilerden ve yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.

STRESLE BAŞ ETMEK İÇİN

Günde yaklaşık 2-2,5 litre su içilmesi, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmesi öneriliyor. Ayrıca nefes egzersizleri, arkadaşlarla sohbet, mekan değişikliği, sevilen işlerle uğraşılmaya başlanması, sıkıntının azaltılmasına yardımcı olabiliyor. Nikotin pastili, bandı, sakızı gibi yardımcı tedavilerin sigara yoksunluğunda ortaya çıkabilecek sıkıntı, stres ve anksiyete gibi belirtileri azalttığına dikkat çekiliyor.

Kaynak: NTV 
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3205

banner3196

banner3552

banner3211