banner3070

KADINLAR HAYAT KURTARIYOR PROJESİ DEVAM EDİYOR

Silivri Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin "Kadınlar Hayat Kurtarıyor" adlı ilkyardım eğitiminin 5. oturumu bugün yapıldı.

KADINLAR HAYAT KURTARIYOR PROJESİ DEVAM EDİYOR

Proje hakkında bilgiler veren proje mimarı Dr. Şebnem Bozçalı, "Toplumsal gereksinimlerinin dışında, yaşadığı sel felaketi sonrası ve deprem kuşağında bulunmasından dolayı Silivri, acil durumlara hazırlık çalışmalarına ve arama-kurtarma birimlerine çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma ile ilkyardım konusunda toplumsal duyarlılığı artırarak konu hakkında ihtiyaca dikkat çekmeyi ve en yakın zamanda oluşmasını umduğumuz acil kurtarma ekiplerine insan gücü hazırlamaya da katkıda bulunmayı umuyoruz"
dedi.
Projenin hayat kurtardığına dikkat çeken Bozçalı, "İstatistiklerde üst sıralarda gördüğümüz ev kazalarındaki uygun ilkyardım yaklaşımlar yaralanmaları azaltmayı, iyileşmeyi kolaylaştırmayı ve ölümleri önlemeyi sağlar. Ev kadınları; ev işleri, çocuk bakımı, hasta ve yaşlı bakımı ile en çok ilgilenenler olup, riskli durumlarla karşılaşma olasılığı yüksek olan bir gruptur. Bu projede öncelikle çalışma hayatı dışındaki kadınlar hedef grup olarak belirlenmiştir" diye konuştu.
Bozçaclı, "Türkiye'de çalışma hayatının dışında kalanlar için ilkyardım eğitimi tamamen kişisel ilgiye ve kişinin bütçesine bırakılmıştır. Silivri de böyle bir eğitim almak isteyen ve gerekli ücreti ödemeye hazır olan erkek veya kadınlar için bile böyle bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. İstanbul'un diğer ilçelerinde ise ücretli olarak hizmet veren ilkyardım eğitim merkezleri bulunmaktadır."

Eğitimlerin nasıl verildiğine dair bilgiler veren Dr. Şebnem Bozçalı, "Kent Konseyi gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve okul aile birlikleri aracılığı ile tüm mahalle ve köylerdeki kadınlara ulaşılmaya çalışarak en fazla 20 kişiden oluşan eğitim grupları oluşturulmaktadır. Eğitimler Silivri'de Hayat Hastanesi'nin eğitim salonunda veya Silivri Belediye'si Ek Hizmet binalarında yapılmaktadır. Aylık eğitim takvimi hazırlanarak Kent Konseyi aracılığı ile bireysel olarak çalışmaya ilgi
duyan ve katılmak isteyenlere de çağrı yapılabilmektedir" dedi.
Bozçalı, projenin 2011 yılına kadar devam edeceğini belirterek, "Kadın Meclisi projesi olan bu çalışmanın Temmuz 2011'e kadar sürmesi ve 1000 kadına ulaşması hedeflenmektedir. Eğitimler ilkyardımın ilkeleri ve temel yaklaşımlar, ambulans nasıl çağırılır, hava yolu tıkanıklığı ve suni solunum kalp masajı konularını içermekte olup 2 saat sürmektedir. Her katılımcıya eğitim sonunda katılım belgesi verilmektedir" diye konuştu.
Verilen eğitimlerin içeriğine ilişkin bilgiler veren Bozçalı, "Eğitim yaparak öğrenme esasıyla düzenlenmiş olup tüm katılımcılar ilkyardım mankenleri üzerinde uygulama yaparak beceri kazanmaktadırlar. Bu nedenle eğitim grupları 20 kişiyi geçmeyecek şekilde düzenlenerek uygulama için yeterli süre ayrılmaktadır. Eğitimciler ben ve Hayat Hastanesi'nden eğitimci yeterliliği olan sağlık memuru ve hemşirelerden oluşuyor" dedi.
Bozçalı projenin, Hayat Hastanesi, Eğitimci ve Eğitim Salonu Desteği ile Silivri Belediyesi tarafından desteklendiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2834

banner2252