banner3088

Selimpaşalı Üreticiler Festivale Hazırlanıyor

Selimpaşalı üreticiler, 25 Temmuz’da gerçekleşecek Topatan Kavunu ve Bamya Festivali için hazırlıklara başladı.

Selimpaşalı Üreticiler Festivale Hazırlanıyor

İlçenin yerel değerlerini yaşatmak konusunda büyük çaba sarf eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Selimpaşa Mahallesi’nde unutulmaya yüz tutmuş meşhur topatan kavunu ve bamyayı yaşatmakta kararlı. Üreticilerin en iyi kavun ve bamyayı yetiştirmek için yarıştığı, konserler ve dans gösterileriyle de renklenen Silivri Belediyesi Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali için üreticiler hazırlıklara başladı.

 

ÜRETİCİLER KAVUN VE BAMYADA İDDİALI!

Geçtiğimiz yıl iklim şartlarına bağlı olarak yağışların fazla olması nedeniyle topatan kavununun az sayıda yetiştiğini söyleyen Selimpaşalı üreticiler Muammer Aksoy, Vahit Koçoğlu ve Ahmet Özkan, bu sene ürünlerin verimli ve güzel olduğunu söyledi. Selimpaşa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aygören Atınç ve Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi Ziraat Mühendisi Gözde Göçmen, üreticilerle birlikte tarlaları inceledi. Festivalin Selimpaşa’da büyük bir hareket yarattığını söyleyen üretici Bülent Özcan ve Seher Özcan, en iyi kavun ve bamyanın Selimpaşa’da yetiştiğini söyleyerek, bu konuda iddialı olduklarını dile getirdi.

 

IŞIKLAR; “BU LEZZETLER DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK”

Festivallerin yerel değerlerin korunması ve tanıtılması için yapıldığının altını çizen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; “Selimpaşa’da Kavun ve Bamya bölgemizin ürünleri. Sadece burada olan iklim şartları, rüzgârı, suyu, toprak yapısı onun aromasını oluşturuyor. Fiziki özelliğinden kaynaklanan bu lezzetin dünyanın hiçbir yerinde aynı olması mümkün değil. Selimpaşa’ya özgü bu zenginliği festivalimizle yaşatarak, üreticilerimizi kavun ve bamya ekmeleri konusunda teşvik etmek, hem de yerel zenginliklerimizin tanıtımını yaparak bölgede ticari ve sosyal hareketlilik sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

 

KAVUN VE BAMYA FESTİVALİ 25 TEMMUZ’DA

Selimpaşa Mahallesi’nde 34 yıl sonra yeniden başlatılarak her yıl kutlanmaya devam eden Topatan Kavunu ve Bamya Festivali, bu yıl 25 Temmuz Cumartesi Günü gerçekleştirilecek. En İyi Kavun ve En İyi Bamyanın seçileceği festivalde, Feridun Düzağaç sahne alacak. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 17:01
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3152

banner3196