banner3088

Kalko: “Siyasi entrikalara boyun eğmeyeceğim”

Silivrispor Kulübü Başkanı Ümit Kalko, kulüp binası önünde yaptığı basın açıklaması ile son zamanlarda Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile yaşadığı gerginliğe, kendisi hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Kalko “Şahsım istifa etmeyecek” diyerek başkanlık görevine devam edeceğini de belirtti.

Silivrispor Kulübü Başkanı Ümit Kalko, son zamanlarda ortaya atılan iddialara ve Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile arasındaki gerginliğin sebeplerine açıklık getirdi.

Sezona takımın başında başlayan Sertan Güriz’in ikinci yarıda takımdan gönderilmesi ile gün yüzüne çıkan, bazı meclis üyelerinin sosyal medya hesapları üzerinden dile getirdiği ve sonrasında yanlış anlaşıldığını söylediği tartışmalar, “Özcan Işıklar, Ümit Kalko’nun istifasını istiyor” iddiaları ile devam etmişti.

Silivrispor’un şampiyonluk yolunda ilerlediği süreçte bu iddialar sürekli su üstüne çıkmaya başlamış, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da bir yandan play off mücadelelerinde Silivrispor’a destek olmuştu.

Şampiyonluk kutlamasında patlak verdi

Cumartesi akşamı Silivrispor’un 2.Lig’e yükselişinin kutlanacağı şampiyonluk kutlamalarında Silivrispor Kulüp Başkanı Ümit Kalko tüm protokol üyelerine olduğu gibi Özcan Işıklar’a da teşekkür etmiş ve desteklerinin artarak devam etmesi temennisinde bulunmuştu. Kupayı Işıklar ile birlikte kaldıran Kalko, aynı zamanda Işıklar’a bir de teşekkür plaketi takdim etmişti. Ancak Özcan Işıklar yaptığı konuşmasında Kalko’ya aynı şekilde yaklaşmamış, konuşmasında Kalko’nun adını dahi geçirmemişti.

“Zeytin dalı uzattık ancak karşılığını alamadık”

Cumartesi günü yaşananların ardından da Silivrispor Kulüp Başkanı Ümit Kalko, dün akşam saatlerinde bugün için basın mensuplarına bir açıklama yapacağı bilgisini verdi. Silivrispor Kulüp binası önünde yapılan basın açıklamasına bir grup taraftar da katıldı.

Kalko, sezon içindeki gerginliklere rağmen şampiyonluk yolunda takımın zarar görmemesi için bu konuları gün yüzüne çıkarmadığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Silivrispor’umuz 31 sene sonra tarihi bir başarıya hep beraber imza attı ve 2.Lig’e çıktı. Şampiyonluk kupasını Allah’ın izni ile Silivri’ye getirdik. Bugüne kadar birçok gerginlikler, birçok sorunlar yaşamış olmamıza rağmen başarıya giden yolumuz gölgelenmesin, motivasyonumuz bozulmasın diye çok kere sustuk, yutkunduk ama başarıdan taviz vermemek için hep önümüze baktık. Özellikle şampiyonluk kutlamaları yaptığımız gün Ramazan’ın yüzü suyu hürmetine bütün kırgınlıkları bitirelim, gerçek anlamda bir barış olsun diye zeytin dalını uzattık ancak bunun da karşılığını ne yazık ki alamadık.”

İstifa etmemi istediler

Şahsım özellikle de ilk teknik direktörü değişikliğinden bu yana o geceden başlamak üzere defalarca kez gerek telefonla, gerek yüz yüze, gerek yönetim kurulundaki diğer arkadaşlarım aracılığıyla istifaya davet edilmiştir. Bu istifaya davet eden Belediye Başkanı’mıza karşı bu denli şampiyonluğa giden Silivrispor’umuzun yolunda “Benim böyle bir açıklama yapmam kulübün ne kadar yararına olur?” diye sorduğumuzda “Gerginliği bitirmenin tek yolu senin istifandır” diye bana cevapta bulundu.

“İstifa baskıları artarak devam etti”

Bunun nedenlerini araştırdığımızda öncelikle benim Silivrili olmadığım, yerli olmadığım, yabancı olduğum gibi açıklamalarda bulundular keza yine bir Belediye Meclis Üyesi ırkçı bir söylemde bulunarak şahsıma da tehditler savurarak “Bir kilo samandan kaç kilo duman çıkar gösteririz” diyerek içerisindeki bu nefreti, yabancı olarak gördüğü birisine duyduğu bu nefretin ne olduğunu da ortaya dökmüştür.

Yine akabinde başarının Silivri’ye gelmesi, şampiyonluğun Silivri’ye gelmesi, artık Silivri’de Silivrispor’un daha çok konuşuluyor olması ve Silivri’mizin başarıya ne kadar aç olduğunun daha da ortaya çıkmasıyla yine şahsıma ve yönetim kurulu üyelerimize karşı istifa baskıları artarak devam etmiştir.

Silivrispor’un itibarı sıfıra düşmüş değil miydi?

Buradan sizlere şunu söylüyorum. Şahsım istifa etmeyecek. Bu dakikadan sonra haksızlığa karşı susa dilsiz şeytandır. Bundan sonra susmayacağız. Herkes işini yapacak. Herkes görevine bakacak. Ben buraya Silivri’mize değer katmaya, Silivri’mizin bir değeri olan Silivrispor’umuzu hak ettiği noktalara taşımaya geldim. Benim başka hiçbir amacım yoktur. Bugüne kadar benim siyasete gireceğimi, siyasete gireceğim için Silivrispor’u bir araç olarak kullandığımı söyleyenler, Silivrispor’un itibarını kullandığımı söyleyenlere cevabımdır. Ben geldiğimde Silivrispor tapelere düşmüş, borç batağına girmiş, itibarı sıfıra düşmüş değil miydi? Biz bu takımı yukarıya taşırken, biz aslında bu takımın başarısızlığı halinde kendimizi de aşağılara düşürmeyecek miydik? Bu riske ben girmedim mi? Bütün bu hedefleri, bu borçları üstlenip bu takımı şampiyonluğa getirmedik mi?

“Haksızlığa karşı  “Dur” demenin zamanı geldi”

Şampiyonluğu getirdiğimiz gibi, konserde “Bu başarı benim başarım değildir. Bu başarı bütün Silivrili hemşerilerimin başarısıdır” demedik mi? Dedik. Ben bunları söyleyerek Silivri’de Silivrispor’a siyaset karıştırmış olacağım lakin Silivrispor başkanının istifasını isteyerek ve yönetime zorla Cumhuriyet Halk Partili meclis üyesini sokarak siyaset sokulmuş olunmayacak. Bu haksızlığa karşı artık “Dur” demenin zamanı geldi. Silivrispor’a hiç kimsenin siyaset soktuğu yok. Hiç kimse Belediye Başkanı’na Silivrispor’un iç işlerine müdahale et diye oy vermedi. Belediye Başkanı’mız halkımızın oylarıyla seçilmiştir. Başımızın tacıdır ama halk ona belediye hizmetlerini yapsın diye oy verdi. İstediği adamı kulübe başkan yapsın, canı istediği zaman kulübün yönetiminden alsın diye değil. Bu işlere zaman ayırsın diye değil. Silivri’mizin menfaatlerine çalışsın diye oy verildi. Benim bugüne kadar olan saygın konumundan dolayı, halkımızın verdiği destekten dolayı sonsuzdur ve bundan sonra da bu böyle olmaya devam edecektir ancak şampiyon olan bir kulübün başkanının istifasını nasıl istediğini, sebeplerinin ne olduğunu lütfen, derhal kamuoyuna açıklasın.

“Siyasi entrikalara boyun eğmeyeceğim”

Olağanüstü Genel Kurul için kimleri başkan adayı tayin ettiğini, bu başkan adayı tayin ettiği kişilerin çarşaflarla çarşıda Olağanüstü Genel Kurul yaparak oy topladığını, imza topladığını derhal o kişi çıksın açıklasın. Amacımız Silivri’mizin başarılı olmasıysa benim makam, mevki derdim yok. Ben buraya Silivri’mize değer katmaya, Mektebim Okulları’nın ilk tabelasını astığım ilçeme vefa borcumu ödemeye geldim. Her kim ki benim yerime başkanlığa aday olacak ve benden daha başarılı olacağına inanayım değil 2 yıl daha sürem olsun 2 dakika bile bu koltukta oturmayacağıma ant içtim. Hatta benim egolarım da yok. Gerçekten kulübün vizyonunu yükseltecek birisi çıksın ben gerekirse onun yardımcısı olarak hizmet etmeye hazırım. Ancak bu şekilde siyasi entrikalara boyun eğmeyeceğim.

“Geçen sene neredeydiniz?”

Benim annem, babam Silivrili değil, ben silivri’de doğmadım. Silivri’de büyümedim ama Silivri’de bir eğitim yatırımı yaptım. Silivri’de yaklaşık 250 kişiye istihdam sağlıyorum. Yaklaşık 8-9 yıldır Silviri’deyim. Silivrispor’u düştüğü yerden yönetimdeki arkadaşlarımla biz kaldırdık. Daha düne kadar biz yedi göbekten Silivriliyiz diyerek benim Silivrili olmadığımı, yabancı olduğumu söyleyip küçümseyenlere söylüyorum. Geçen sene neredeydiniz siz?  Geçen sene kulüp bu noktalara geldiğinde sizler neredeydiniz? Şimdi ben, Silivri’de eğitim yatırımları olan biri olarak vefa borcumu ödemek için geldim, takımın borçlarını üstlendim, takımı şampiyon yaptım.

“1.Lig’e çıkmadan başkanlığı bırakmayacağım”

Bir anda herkes başkan adayı olmaya çalışıyor. Bir anda “Bu adam yabancı” demeye başladılar. Bir anda “Bu adam siyasete girecek” demeye başladılar. Siyasete girmek, siyaset yapmak kötü bir şeyse belediye başkanı ne iş yapıyor burada? Lütfen, artık yerli yabancı ayrımını bitirelim. Silivri’ye değer katan, Silivri’de taş üstüne taş katan herkes Silivrilidir. Beni de eğer Silivrili hemşeriniz olarak görüyorsanız, benim de Silivri’ye değer kattığıma inanıyorsanız lütfen bu düşüncede olan arkadaşlarımızı bu düşüncelerden uzaklaştıralım. Ramazan ayı barış ayıdır, bereketli bir aydır, birleştirici bir aydır. Biz bu birleştirici ayda kulübümüzün şampiyonluğunu kutlayamadan hevesimizi kursağımızda bırakanlara yine de hakkım varsa helali hoş ediyorum. Bu kulüp sahipsiz değil, bu kulübün bir başkanı var ve ben başkan olduğum müddetçe Silivrispor’umuzun haklarını, menfaatlerini korumaya devam edeceğim. Hiç kimsenin uzaktan kumanda ile Silivrispor üzerinde siyasi entrikalar yaparak, bunu entrikalarının bir oyunu haline getirmeyeceğim ve Silivrispor’u 1.Lig’e çıkartmadan da bu başkanlığı bırakmayacağım.

Belki akıllanırlar diye sustum!

İvedilikle, derhal Belediye Başkanı’nın kamuoyuna çıkıp benim istifamı isteyip istemediğini,

şampiyon bir takımın kulüp başkanının neden istifasını istediğini, gerekçeleriyle;

Olağanüstü Genel Kurul için kimi başkan tayin ettiğini,

Başkan tayin edilen kişi derhal çıksın ne zamandan beri başkan tayin edildiğini,

ne zamandan beri eline çarşaf listeler alarak çarşıda gezip Olağanüstü Genel Kurul için imza topladığını,

Amacının ne olduğunu ve geçen sene kulübe neden sahip çıkmadığını ve neden şimdi kulübün borçları bitmiş ve şampiyon olmuşken ortaya çıktığını açıklayacak. Herkes artık gerçekleri bilecek.

“Bugüne kadar neden sustun?” derseniz… Sustum çünkü Silivrispor’umuzun zarar görmesini istemedim. Sustum, “Belki akıllanırlar” dedim. Sustum, şampiyonluk konserimizi yapalım, Silivri’mize kupayı getirelim, kutlamalarda bir kez daha zeytin ağacını uzatalım eğer olmazsa “Baktık ki Silivrispor zarar görecek o zaman konuşalım” dedik. Gün bugündür. Gün Silivrispor’a sahip çıkma günüdür. Gün, Silivrispor’u siyasete alet edenlere karşı durma günüdür. O yüzden Silivrili hemşerilerimden şu ricada bulunuyorum: “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

Eyüp Can BALABAN

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 23:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cafer Aydoğan
Cafer Aydoğan - 3 yıl Önce

Öncelikle tebrikler yazdıklarınıza katılmamak elde değil, maalesef Silivri in en büyük özelliği olan ayrımcılığı ifade etmeniz.yillardir bu ayrımcılığı her kesimde görüyoruz.40 senedir Silivri'de yaşamışbiri olarak ve babadan CHP li olarak maalesef bugüne kadar Silivri ye yakışan bir başkan gelmedi nedeni ise önümüze getirilen kişileri biz değil parti içindeki çoğunluğu yerel halktan olan kesimin istekleri üzerine seçilmiş kişiler oluyor, ben ve benim gibilerden oluşan çoğunluğu CHP ye mecburen oy veriyoruz.siz bildiğiniz yolda yürümeye devam ediniz başarılar...

Namık SİNANOĞLU
Namık SİNANOĞLU - 3 yıl Önce

Sayın Belediye Başkanı bu işlerle uğraşmak yerine köstebek yuvasına dönmüş silivrinin yollarına baksın. Etraf pislikten görün müyor.

ümit
ümit - 3 yıl Önce

meyve veren ağaç taşlanırmış......sayın belediye başkanım boğluca deresi ne zaman biticek....

Caner
Caner - 3 yıl Önce

Oy isterken herkezle hemşeri çıkmayı beceriyorlar. İşini hakıyla yapanı tebrik edin elini sıkın. Silivride doğmasakta şampiyonlukta sevindik, gurur duyduk. Teşekkürler başkan...

Kenan aksu
Kenan aksu - 3 yıl Önce

Başkana haksızlık yapıdı, yeni gelen şekilsiz yakışmıyo oraya..

banner3205

banner3212

banner2251

banner3196