OBASE'e 'En İyi Teknoloji' ödülü

OBASE, 10. Perakende Teknolojileri Konferansı kapsamında gerçekleşen Perakende Teknolojileri Ödülleri'nde NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind'la 'En İyi Teknoloji Çözümü' ödülünü bir kez daha aldı.

OBASE'e  'En İyi Teknoloji' ödülü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

OBASE, 10. Perakende Teknolojileri Konferansı kapsamında gerçekleşen Perakende Teknolojileri Ödülleri’nde NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind’la ‘En İyi Teknoloji Çözümü’ ödülünü bir kez daha aldı.

Yazılım ve teknoloji geliştirme şirketi OBASE, 17 Ekim tarihinde İstanbul’da Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) tarafından düzenlenen 10. Perakende Teknolojileri Konferansı’ndan ödülle döndü. Şirketin e-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün veya içerik içerisinden en hızlı şekilde en doğru sonucu getiren NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind Perakende Teknolojileri jürisi tarafından ‘En İyi Teknoloji Çözümü’ ödülüne layık bulundu.

“Aradığınız ürün bulunamadı” dönemi bitti

Yapılan açıklamaya göre, e-ticarette satışa dönüşüm oranını olumsuz etkileyen önemli sebeplerin başında ziyaretçinin aradığı ürünü bulamaması ve yaşadığı olumsuz müşteri deneyimi geliyor. Basit bir yazım hatasında dahi olumsuz sonuç veren veya benzer sözcüklerden yanlış ürünleri listeleyen site içi arama uygulamaları site terk etme oranlarını arttırarak ciro kaybına, daha önemlisi müşteri memnuniyetsizliğine yol açıyor. Yapay Zeka desteğiyle sonuç getirme oranını yüzde 99,8’e taşıyan SmartFind, ziyaretçilerin siteyi terk etme oranını minimize ediyor. Bu sayede kullanıcılar için “aradığınız ürün bulunamadı” mesajının oluşturduğu olumsuz deneyimleri ortadan kaldırıyor.

Çok sayıda ürün veya içerik arasından kullandığı yapay zeka teknolojileri ile en ilgili sonuçları listeleyen akıllı arama motoru SmartFind kullanılan sitelerde, aranan ürünlerin sepete atılma oranlarında yüzde 50’ye varan artış yaşanıyor.

Teknoloji perakendede verimliliğin anahtarı

“28 yıldır perakende sektörüne özel, Ar-Ge yaklaşımı ile öncü projeler geliştirmeyi bir misyon edinerek perakendede ‘En İyi Teknoloji Çözümü’ ödülünü bir kez daha almış olmaktan gururluyuz” diyen OBASE Kurucu Üyesi Banu Dal, SmartFind’ın e-ticaret firmaları için mükemmel müşteri deneyiminin anahtarı olduğunu söyledi. Dal, “Doğru teknoloji kullanımı, perakendeye ve özellikle e-ticarete büyük bir fayda getiriyor. Küresel perakende satışlarında e-ticaret payı yüzde 25’e yaklaştı ve rekabet koşulları da giderek ağırlaştı. Fark oluşturmak isteyen e-ticaret siteleri, akıllı ürünler ve yenilikçi teknolojilerle verimliliği artırabilir. Şu anda web sitelerine yapılan ziyaretlerin sadece yüzde 2,86’sı satın alma işlemine dönüşüyor. Kötü site deneyimi, aranan ürünün bulunamaması gibi nedenler müşteri memnuniyetsizliğine yol açıyor. Bu da doğal olarak ciro kayıplarına sebep oluyor.

SmartFind, yapay zeka desteğiyle sonuç getirme oranını yüzde 99,8’e yükselterek, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiriyor. SmartFind kullanılan sitelerde, aranan ürünlerin sepete atılma oranlarında yüzde 50’ye varan artış sağlanıyor” dedi.

Şirket 10. Perakende Teknolojileri Konferansı’nda ‘E-ticareti Güçlendiren Çözüm: Quickpick’ oturumu ile yer aldı. Şirkete bu oturumda e-ticarette verimli sipariş çözümü Quickpick’in en başarılı uygulayıcılarından biri olan CarrefourSA eşlik etti. CarrefourSA E-Ticaret Teknoloji Müdürü Canan Beşel Yeşil ve OBASE Ürün Yöneticisi Hazal Çelebi’nin birlikte yönettikleri oturumda şirketin 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Ödülü’ne layık görülen Quickpick çözümünün e-ticarette oluşturduğu katkı ve CarrefourSA’daki uygulama sonuçları konferans katılımcılarıyla paylaşıldı.