banner3088

Başkan Işıklar ve vatandaşlar birlikte sokakları temizledi

15 Eylül Dünya Temizleme Günü (World Cleanup Day) kapsamında Silivri Belediyesi, Silivri Kent Konseyi ve İstanbul Rumeli Üniversitesi iş birliği ile Silivri sokaklarında temizlik yapıldı. Başkan Özcan Işıklar'da sokaklarda temizlik yaparken, vatandaşlar da bu farkındalık organizasyonuna yoğun ilgi gösterdi.

Dernek ve STK yönetici ve temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği etkinlik Silivri Fatih Mahallesi Havuzlu kahve sokak üzerinde gerçekleştirildi.

Etkinlik sonrasında konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar “Bugün burada dünyanın en büyük “SİVİL ÇEVRE TEMİZLİK HAREKETİ”ne katılarak bir tarih yazmak için toplandık.”dedi.

Başkan Işıklar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası'nın hazırladığı 2012 atık raporuna göre Türkiye günde yaklaşık 86.500 ton atık üretiyor; bu haliyle raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor. Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde yaklaşık 136 bin tonla 161 ülke içerisinde en fazla atık üreten 8. ülke olacak. Dünya Temizlik Kampanyası’nın bir kolu olan Let’s Do It ! (Haydi Yapalım!) fikri 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlendi. Bu hayli basit ve pratik olan bu felsefe ile 3 Mart tarihinde 50.000 kişi bir araya gelerek, 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizledi. Estonya hükümeti bu işi kendi öz kaynaklarıyla yapmak isteseydi, hükümetin 3 yılına ve 22.500.000 Euro ya mal olacaktı. Dünyanın dört bir yanında uygulanan bu koca yürekli gönüllülük hareketi, odağımıza insanı koyarak yeşerttiğimiz Silivri’mizde neden olmasın dedik ve kolları sıvadık. Her ne kadar Almanya’da İngiltere’de yasa bizde ütopya olsa da, işin çıkışı Goethe'den.."Herkes kendi evinin önünü süpürürse, şehir tertemiz olur.." dedi.

“Araştırmalara göre insanlar pis buldukları yeri pis bırakıyor.. Temiz buldukları yere ise özen gösteriyorlar. Ülkemizde insanlar, çöp toplayan birini gördüğünde izlemektense, yardım etmeyi tercih ediyorlar” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Işıklar “ Bizler 42 kilometre sahil şeridimizle, bir sahil kasabasının olmazsa olmazı deniz ve balık kültürüne sahibiz. Ne yazık ki bilinçsizce doğaya atılan bu atıklar ciddi bir kirliliğe sebep olarak, Marmara'nın tuz oranı ve buranın Allah vergisi doğal aromasına borçlu olduğumuz çok çeşitli balık zenginliğini 5-6 türe kadar düşürdü. İşte bu noktada doğal kaynaklarımızı, 430 kilometrekarelik tarım topraklarımızı korumak adına verdiğimiz mücadele, gün geçtikçe yayılarak, sokağa inerek, vatandaşlarımıza farkındalık kazandırılarak büyüdü ve sizlerden aldığımız destekle meyvelerini vermeye başladı. Çevreyi kirletmek yalnızca atıkla olmaz, betonla, demirle ve onun getirdiği rantla mahvedilen İstanbul üzerimize vahşice akıp gelirken, biz burada kent ve kent çevresi tarımını geliştirme çabamızla da bir çeşit beton kirliliğinin önüne geçmiş oluyoruz.Öyleyse, gelecek nesillere bırakılacak temiz bir çevre yoksa tarım yok, TARIM YOKSA GELECEK TE YOK..!”şeklinde konuştu

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 23:30
YORUM EKLE

banner3205

banner3212

banner3152

banner3196