2017’ye bakış, 2018’ten beklenti - Yusuf EKER

2017’ye bakış, 2018’ten beklenti


2017 yılını değerlendirmek istiyorum müsaadenizle…
2017 bizden o kadar çok şey aldı götürdü ki ama kazanımlarını değerlendirdiğimde kazanç hanemize de çok şeyleri de kattığını düşünüyorum.

Silivri’miz için kısmen güzel sayılabilecek günler yaşadık hep birlikte, kısmen diyorum aramızdan ayrılan o kadar çok değer oldu ki. Emniyet müdürümüzden tutunda Anahtarcı Hakan ağabeye kadar…

İHANET ETMEYİN

Kiptaş polemiği hala devam ediyor. Kiptaş ve Toki gibi kurumların ihtiyaç sahiplerini ev sahibi yapacak projeleri üretmesi takdire şayan, ancak amacına uygun mu yapılıyor diye demeden edemiyorum. Şöyle ki; gerçekten ihtiyaç sahipleri mi ev sahibi oluyor? yoksa birilerine yakın olanlar mı, parası olan zenginler mi? Prosedürlere bakarsanız usulüne uygun ama bu şüpheci tavrıma örnek teşkil edecek Kiptaş’ın 1.ve 2.etap var Silivri’mizde.

2018 yılında Kiptaş’ta TOKİ’de Silivri’de yatırımlar yapmak istiyor. Bu kurumlarla boy ölçüşebilecek birçok inşaat firmalarının da gözü burada, İstanbul’un betonlaşmayan en bakir bölgesi… Yeşilin en koyusunun olduğu denizinin en mavi olduğu bir ilçe… Bu sebeple lütfen ama lütfen ihanet etmeyin.. Bu güzelliklerin katledilmesine müsaade etmeyin.

GENÇLİĞİMİZİ BİTİRİYOR

Uyuşturucu dünyanın her noktasında aldı başını gidiyor. Uzakta değil hemen ofisimizin karşısındaki pasajı girişinde her gün bir evladımız ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Mükerrer defalar uyarmamıza, haber yapmamıza rağmen bu illet gençliğimizi bitiriyor.

FARKLI ÇÖZÜMLER ÜRETİLEBİLİR

Habercilikte şunu öğrendim. İlgi duyduğunuz alana yoğunlaşıyorsunuz. Kimi meslektaşım siyasi haberlere ilgi duyar, kimisi spora, kimisi de benim gibi adli olaylara ilgi duyar. Bu sebeple de kolluk kuvvetleri ile ikili ilişkilerim oldukça kuvvetli sayılır. Bu sebeple ürettiğimiz haberler ağırlıklı olarak adli vakalar.
Kazaların olduğu bölgeleri değerlendirdiğimde yetkililer için bir rehber değeri olduğunu düşünüyorum. D-100 Karayolu Selimpaşa’ya kadar gidiş geliş yerleşim yerleri ve fabrikaların olduğu bölgelerde ağırlıklı olarak ölümlü yaya çarpmaları sıkça yaşanıyor. Her ne kadar var olan üst geçitler kullanılmasa da farklı çözümler üretilebilir kanaatindeyim. Fener-Akören-Gazitepe kavşağı ayrı bir sıkıntılı bölge..

SİLİVRİSPOR

Silivrispor’da ağızları bıçak açmıyor. Olaylı geçen kongre sonrasında Akgün Duru başkanlığında oluşan yeni yönetim ve sporcuların üzerindeki karabasan bir türlü kalkmadı. Yaptığımız Silivrispor haberlerine yorum katmadan yayınlıyoruz. Çünkü yorum kattığımızda ne hikmetse yenilginin sorumlusu biz oluyoruz.
Bu konu ile ilgili bugüne kadar tek kelime etmedim. Çünkü kongre sürecini her Silivrispor sever gibi bende yakından takip ettim. Başlı başına yanlış başlayıp yanlış gelişen olayların akışına bıraktık vaziyeti. Yanlış dememin sebebi ise Silivrisporun en zor döneminde taşın altına elini koyan bir değer olan Ümit Kalko yok sayıldı. Takımı şampiyon yapan bir başkan yok sayıldı. Taraftar bile ikiye bölündü. Belediye Başkanı Özcan Işıklar -Ümit Kalko arasındaki çekişme kulübe yansıtıldı. Spora siyaset karıştı. Akgün Duru da bu çekişmenin ortasında kaldı. Son günlerde Işıklar-Kalko arasındaki çekişmenin de son bulduğunu duyuyorum.2018 yılı Silivrispor yönetimi açısından nasıl geçecek merak ediyorum.

SİBESO SEÇİMİ

2018 yılının ilk seçimini Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar odasında yaşayacağız. Mevcut Başkan Nuray Koçer ve yönetiminin karşısında Alparslan Çalış’ın oluşturduğu liste yarışacak. Adaylar son günlerde o kadar çok çalışıyorlar ki her iki adayı sosyal medyadan takip etmekte bile zorlanıyoruz. Esnafta zorlanacak bu seçimde, çünkü çetin geçeceğini görüyorum. Her iki adayın da çok güzel projeleri mevcut, Silivri esnafı için çaba sarf edecekler. Nuray Başkan bu seçime 1/0 önde başladı ama Alparslan Çalış arayı kapatmak için var gücüyle hareket ediyor. Her iki adaya da söylüyorum
Bu seçim çetin geçecek

DEĞİŞİMİ VE GELİŞİMİ FARK EDECEKSİNİZ

2017 yılı SHA’ya çok şeyler kattı, kazandırdı. 29 Aralık itibari ile yıl içerisinde sha.com.tr’de misafir ettiğimiz okuyucu sayısı 3,5 milyon kişiye ulaştı. Bölgemizdeki yayın kuruluşlarında olmayan mobil aplikasyonumuz sayesinde internet ortamında her yerden ulaşılabilir olduk. Ürettiğimiz haberlerin %99,9’u ulusal yayın kuruluşları tarafından yayınlandı. SHA markası bölgemizde ki en güvenilir yayın kuruluşlarının içerisinde yer almaya devam ediyor. Sizlerin de desteği ile Silivri’ye değer katan, Silivri’nin en özel markalarından biri olarak,2009 yılından bu yana özenle koruduğu çizgi ve duruşundan asla taviz vermeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” sözünü de tüm benliğimizle özümseyerek, uzun yıllarda devam edecek ..Buna söz veriyorum. Her geçen gün kendimizle yarışır haldeyiz.

MÜTEŞEKKİRİM

2009 yılında başlayan yayın hayatımızda hep teknolojiyle paralel hareket etmeye özen gösterdik. Hep yeni olanı, taze olanı okuyucumuza saygı gereği sunma gayretini ve heyecanını hiç yitirmedik. Bu heyecanımıza 2014 yılı Şubat ayında Chenay Kobak dahil oldu. Aldığı notlarla, yazdığı makalelerle sanki yıllardır sektörün içindeymiş gibi uyum sağladı. Daha önceleri yazdığı o kadar çok makalesinin var olduğunu sonradan öğrendik. O tarihlerde biz sadece buz dağını küçük bir bölümünü görmüşüz. Köşe yazmasını ve yorum haber yapması istediğimde ilk başlarda çekingen tavrını kısa bir süre sonra attı. Olaylara yüzeysel bakmayıp ilmek ilmek irdelemesi, kimsenin göremediği pencerelerden bakması çok ciddi bir okuyucu kitlesinin oluşmasına sebep oldu. Yazacağı kelimeleri bile tek tek seçmesi, iş disiplini ve işine olan saygısı ile SHA’ya o kadar çok değer kattı ki.. Birçok şeyi fark ettirdiği için, yanlışa doğru demediği, dobra olduğu için kendisine Müteşekkirim.
O BİR GENÇ BEYİN
Kurumumuza sektör gereği şimdiye kadar birçok stajyer öğrenci geldi, gitti. Geçtiğimiz yıl ofisimizde stajyer olarak görev yapan Neslihan, bilgisi becerisi, çok çabuk öğrenme yetisi ve inatçılığıyla gönlümüzde öyle bir yer etti ki sormayın. Şimdi SHA’nın sosyal medyasını takip eden, SHA’nın gerekli olan grafiklerini yapan iş arkadaşımız oldu. Başarılı çalışması ve azmiyle örnek gösterilecek bir genç beyin olarak SHA’ya kattığı değerden dolayı teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Son olarak bugüne kadar bize fikirleri ve emekleriyle katkı sunan, kendisini SHA’nın bir parçası gibi görerek gelişen olayları anında bizlerle paylaşan dostlarımıza, haberlerimizi okuyarak yorum yapan, paylaşan, kısacası SHA’ya katkı sunan tüm dost ve okuyucularımıza sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

2018 yılının tüm insanlığa Barış, huzur, sağlık, mutluluk ve bol kazançlı günler getirmesini, şehitlerin olmadığı, taciz, tecavüzlerin yaşanmadığı, kadına şiddetin hiç olmadığı, aç olarak kimsenin uyumadığı, hayvanların eziyet göremediği, kazaların yaşanmadığı bir yıl geçmesini diliyor, tüm okuyucularımın yeni yılını tebrik ediyorum.

2018 yılı için SHA’yı takip etmeye devam edin…Bu yıl çok ama çok güzel, yeniliklerle dolu bir yıl olacak …

yusuf@sha.com.tr

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Ara

“GURURLUYUZ”

23Kas

CHP’ye kazandıracak isim !

16Şub

Listeler tamam da…

14Ağs

Çok mu ZOR?

30Ara