Sağlık

Sağlık Haberleri

Sigara kullanan kadınlarda erken menopoz riski bulunuyor

Sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısında bulunan Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık, 40 yaş öncesi ortaya çıkan menopozun ’erken menopoz’ olduğunu açıkladı.

“Bağışıklık sistemi düşenler zona riskiyle karşı karşıya”

Hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kez gece yanığı olarak bilinen zona hastalığını geçirebildiğini belirten Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, “Varicella-zoster virüsü, vücut savunma sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkarak zona adı verilen hastalık tablosunu meydana getirir. Genellikle sırt ve gövdede tek taraflı yanıcı, batıcı tarzda ağrı ve sonrasında kızarıklık şeklinde başlar, içi sıvı dolu kabarcıklar ortaya çıkar” dedi.

Sigara kullananlarda ’erken menopoz’ riski

Sigara kullanan kadınlara erken menopoz uyarısında bulunan Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık, 40 yaş öncesi ortaya çıkan menopozun ’erken menopoz’ olduğunu açıkladı.

Türkiye’de ilk yardım eğitimi alma zorunluluğu yüzde 1 bile değil

İlk yardımda gerekli müdahalenin doğru bir şeklide yapıldığında hayat kurtardığını ifade eden İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. İlkay Özer, “Türkiye’de ilk ve acil yardım eğitimi alma zorunluluğu nüfusun yaklaşık yüzde 1’ini kapsıyor” dedi.

Hayat kurtaran manevra: Heimlich

1 yaş altında çocuklarda solunum yoluna kaçan yabancı cisim bebek ölüm nedenleri arasında 5. sırada.

Bursa’da sağlık çalışanlarının ücretsiz ulaşım hakkının süresi uzatıldı

Bursa’da sağlık çalışanlar tanınan ücretsiz ulaşım hakkı 15 Mayıs’a kadar uzatıldı. Müjdeli haberi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sosyal medya hesabından ’’Onlar için ne yapsak az’’ diyerek duyurdu.

İsrail ülkeye giriş için aşı şartını kaldırdı

İSTANBUL (İHA) – Korona virüs salgın önlemleri kapsamında ülkeye giriş şartlarını yenileyen İsrail, PCR testi ibrazıyla aşılı aşısız bütün yolcuların ülkeye seyahat edebileceğini açıkladı.

"Kulak çınlaması yetişkinlerde daha sık görülüyor"

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Atila Güngör, kulak çınlamasının yetişkinlerde daha sık görüldüğünü belirterek, "Görülme sıklığı yaşla birlikte artar, erkeklerde daha çok görülür" dedi.

Covid-19 aşısının kısırlık tedavisine olumsuz etkisi bulunmuyor

Kısırlık tedavisinde Covid-19 aşılarının herhangi ir olumsuz etkisi bulunmuyor.

Ünlüleri gülümseten hizmet

Son zamanlarda sıklıkla adından bahseden İstanbul Group Dental, diş sağlığı hizmetiyle ünlüleri gülümsetti.

Bilecik’te vaka sayısında az da olsa düşüş yaşandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazında 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısının yer aldığı insidans haritasını paylaştı. Haritaya göre Bilecik’te vaka sayısında az da olsa düşüş görüldü.

Oğlunun özgürce koşabilmesi için 2 bin 500 kilometre yol geldi

KOCAELİ (İHA) – Almanya’da yaşayan Filiz Aksoy, ’ataksi’ teşhisi konulan, kaldırımdan kendi başına çıkamayan, bayır aşağıya kendi başına inemeyen çocuğu için Türkiye’nin yolunu tuttu. Oğlu ile bir kere özgürce oynayabilmek umuduyla 2 bin 500 kilometre yol gelen anne, oğlunun dört günde eğitime cevap vermesinin ardından 6.5 yıl sonra ilk kez özgürce oyun oynadı.

Ülkesinde birçok hastaneye gitti ama dermanı Türkiye’de buldu

Ülkesinde birçok sağlık merkezine başvurmasına rağmen herhangi bir netice olamayan Sudanlı hasta dermanı Türkiye’de buldu. İştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı gibi şikayetleri olan 51 yaşındaki kadının vücudundan 25 santimetrelik tümör çıkarıldı.

BAÜN Hastanesinde Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi açıldı

Balıkesir ve çevresine üçüncü basamak niteliğinde sağlık hizmeti sunan Balıkesir Üniversitesi Hastanesi bünyesinde açılan birimlere bir yenisi daha eklendi. Üniversite hastanesinde, Balıkesir’de ilk ve tek olma özelliğine sahip Genetik Hastalıklar Değerlendirme Merkezi açılarak faaliyete geçirildi. Tıp Fakültesi giriş katında kurulan merkezin açılış ve tanıtım programına; Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ve üniversite üst yönetimi ile Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi yönetimi katıldı.

Bilecik’te kilolarca kokmuş et ve tavuk ele geçirildi

Bilecik’te zabıta ekiplerinin kasap dükkanlarında yaptığı denetimde bir işyerindeki kilolarca kokmuş et, tavuk, son kullanma tarihi olmayan yumurta, dondurulmuş ürün ve sucuklara el konuldu.

Türkiye’nin en iyi sağlıklı yaşam ve güzellik merkezi ödülü Bursa’ya

İş, sanat ve spor camiasının en başarılı isimleri Türkiye Altın Yaşam Ödül töreninde bir araya geldi.

“Her yüz için burun estetiği farklıdır”

Doç. Dr. Erkan Soylu, “Her yüz, her cilt ve her burun farklı dinamiklere sahiptir. Dolayısıyla farklı burunlardan farklı sonuçlar çıkacaktır. Bizim burun ameliyatlarında amacımız herkese aynı burnu yapmak değildir. Her yüzün güzel ve başarılı burnu birbirinden farklıdır. Kıyaslama bir başkasının burnuyla değil, ameliyat öncesindeki burnunuzla yapılmalıdır” dedi.

"Tütünde yeni ürünlerle aldatmaca devam ediyor"

Tütünde üretilen yeni ürünler de, sağlığı tehdit etmeye devam ediyor.

"Tercih edilen damar, bypass ameliyatının başarısını belirliyor"

Koroner arter hastalıklarının tedavisinde uzun vadede en başarılı yöntemin bypass olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Güden, “Belli bir puanın üzerindeki hastalarda ve özellikle diyabeti bulunanlarda ilk tercih koroner bypass ameliyatıdır. Çünkü yapılan araştırmalarda bu tip hastalarda stent işlemi sonrası yeniden tıkanma oranı oldukça yüksektir. Bypassta göğüs damarları kullanılırsa 10 yılda tıkanma oranları yüzde 10’lardayken bacak toplardamarlarında bu oran yüzde 50’lere kadar çıkabilir” dedi.

Toplam 3192 haber.