Sağlık

Sağlık Haberleri

(Özel) Metabolik cerrahiyle şeker hastalığından kurtuldular

Yıllar önce diyabet hastalığına yakalanan ve bugüne kadar insülin iğnesi kullanmak zorunda kalan hastalar, metabolik cerrahi operasyonuyla sağlığına kavuştu. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Ökmen: “Hastalarımız çok memnun, kullandıkları insülini bıraktılar, gece daha rahat uyuyorlar. Şeker hastalığı için ilk defa böyle bir cerrahi uyguladık. Buradaki amacımız bu hastaları zayıflatmaktan ziyade bu ek hastalıklarından kurtarmak” dedi.

Doktorlar eğitim için söyledi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle; Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) organizasyonunda gerçekleştirilen “Doktorlar Eğitim için Söylüyor” projesi kapsamında ülkenin dört bir yanından Balıkesir’e gelen hekimler, maddi imkanı yetersiz öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak için muhteşem bir Türk Halk Müziği Konseri düzenledi. Konserin geliriyle, Balıkesir’de maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencilere, burs imkanı sağlanacak.

Yaralar artık daha çabuk iyileşecek

Lise öğrencisi Raif Toprak Yıldız tarafından geliştirilen cihaz yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlarken, yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını anlık haber veriyor.

Otobüs yolcusu hamile kadın akaryakıt istasyonunda doğurdu

İstanbul’dan Yalova’ya otobüs ile yolculuk yapan hamile kadının sancıları artınca doğumu, 112 acil servis ekipleri tarafından akaryakıt istasyonunda gerçekleştirildi.

Birinci derece akrabalardan 2 kişi prostat kanseri ise risk 5 kat artıyor

Erkekler arasında en sık görülen kanser türü olan prostat kanserinin tek bir nedene bağlı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Ali Ulvi Önder, kanser gelişiminde çeşitli risk faktörlerinin bulunduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Önder, birinci derece akrabalardan 2 kişide prostat kanseri bulunan kişilerin kanser riskinin 5,1 kat arttığını ifade etti.

D vitamini eksikliği ruh sağlığını etkileyebilir

Kas ve iskelet sistemi ağrıları, kalp rahatsızlıkları, uyku bozuklukları ile depresyon gibi birçok bedensel rahatsızlıkla ilişkili olduğu düşünülen D vitamini eksikliği, enerji düşüklüğü, odaklanmakta zorlanma gibi belirtiler ile kendini gösteriyor. Konunun uzmanı ise D vitaminin arttırılması için bilgilendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Koca, Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nda konuştu

Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı İstanbul’da yapıldı. Toplantıya katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye pasaportun rengine bakmadan herkese yardımını gösteriyor” dedi.

Bakan Koca, Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nın kapanış toplantısına katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nın kapanışındaki basın toplantısına katıldı. Bakan Koca, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bakan Koca, Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nın kapanış toplantısına katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı’nın kapanışındaki basın toplantısına katıldı.

Bilecik’te ilk defa ’Prenses Doğum’ gerçekleştirildi

Halk arasında ’Prenses Doğum’ olarak bilinen epidural anestezi ile normal doğum uygulaması Bilecik’te de uygulanmaya başlandı.

Karaciğer nakilleri arttı, hastalık önlenebilir

Günümüzde karaciğer nakli yapılan hasta grupları içerisinde yağlanmaya bağlı siroz oranlarının giderek arttığını ifade eden Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Gökhan Ertuğrul, “Karaciğer yağlanması önlenebilir bir durum ama ne yazık ki dikkat edilmemesi nedeniyle yaygınlığı giderek artıyor. Bu konuya gerekli özen gösterilirse siroza kadar ilerleyen yağlanmalar önlenebilir, yağlanma nedeniyle yapılan karaciğer nakil sayılarını azaltabiliriz” şeklinde konuştu.

Ambulans sürücülerinin eğitimi nefes kesti

İstanbul yollarında yaşam savaşı içinde olan hastaları en zor koşullarda bile hızlı ve güvenli şekilde hastanelere ulaştırmak için uğraşan ambulans sürücülerinin zorlu eğitimleri nefes kesti. Kadın bir eğitmenin de yer aldığı eğitimler havadan görüntülenirken, sağlık çalışanlarının tek isteği, zamanla yarıştıkları bu sürede kendilerine "yol verilmesi" oldu.

Çocukluk dönemi diş bozuklukları özgüven eksikliğine sebep olabiliyor

Çocukluk döneminde dişlerde meydana gelen bozuklukların ilerleyen yaşlarda özgüven eksikliğine sebep olabileceğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Ok, ilk ortodontik muayene için de en uygun zamanın 4-5 yaş olduğunu söyledi.

Bağcılar’da sağlık çalışanları yemekte bir araya geldi

Bağcılar Belediyesi, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla ilçede görev yapan sağlık çalışanları ile ailelerini yemekte ağırladı. Salgınla mücadelede iki yıl yoğun çalışan sağlıkçılar, erik dalı ile başlayıp halaylar çekerek gönüllerince eğlendi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: "Gelecekte kişiselleştirilmiş tıp, çok daha farklı bir noktaya gelecek"

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Gelecekte kişiselleştirilmiş tıp, çok daha farklı bir noktaya gelecek. Biz ise şimdi gideceği yönü sadece hayal edebiliyoruz” dedi.

"Bebeklerde sağlıklı uyku ruhsal gelişimi ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor"

Sağlıklı bir uyku ritüelinin çocuklarda hem ruhsal gelişimine hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağladığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Nicel Yıldız Silahlı, “Uyku öncesi yeterli bir zaman ayrılarak yapılacak ılık banyo, sakin bir masal anlatmak, kitap okumak, ninni söylemek ve iyi geceler öpücüğü uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Uygulanabilir, tekrarlanabilir bir uyku aktivitesinin oluşturulması ile çocuk uykusu yanında ebeveyn uykusunun da kalitesi artar” dedi.

56 yaşındaki adama başarılı kapalı bypass operasyonu: 2 günde sağlığına kavuştu

56 Yaşındaki Ahmet Kılıç, inşaatta çalıştığı sırada aniden fenalaşınca Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Kılıç’a yapılan tetkikler sonucu bypass ameliyatı yapılmasına karar verildi. Cerrahi olarak zor bir işlem olduğundan dolayı devlet hastanelerinde çoğunlukla tercih edilmeyen, özel hastanelerde daha yaygın şekilde uygulanan ’kapalı bypass’ ameliyatı ile Kılıç, 2 günde sağlığına kavuştu.

Esenyurt Belediyesi doktorları unutmadı

Esenyurt Belediyesi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda ilçedeki tüm hastaneleri ziyaret ederek, vatandaşların sağlığı için gece gündüz demeden çalışan doktorların 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Bu fidanlar pandeminin baş kahramanları için boy gösterecek

Korona virüs pandemisinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Toplam 3192 haber.